Avatar uživatele
kodl67

Jak často se aktualizuje čas na hodinách/kách/ří­zených rádiovým signálem?

Je to vícekrát nebo jednou denně ve stejnou dobu,nebo jak je to?

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, briketka10, wendyX, gecco, Kepler před 2549 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Pět minut možná někde v Mosojově. Synchronizace probíhá prakticky nepřetržitě. Přenáší se čas a datum platný pro následující minutu, tak aby na začátku následující minuty již byla kompletní časová informace. Během jedné minuty se tedy přenese kompletní informace.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/DCF77

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mvk

Při zapnutí (restartu) a u běžných spotřebitelských hodin se pak spouští synchronizace zpravidla jednou denně, nejčastěji o půlnoci, protože v noci je lepší příjem. Pokud nebyla naplánovaná synchronizace úspěšná, může být naplánováno pokus zopakovat i dřív než za 24 hodin, zpravidla se to dělá 4× každou celou následující noční hodinu. Podle kvality autonomního oscilátoru hodinek / hodin se takhle běžně dosáhne přesnosti ±0.1 s

Profesionální přijímače synchronizují třeba i každou sekundu, ale je to náročné na napájení a vyšší přesnost než 0.01 s už by měla zahrnout i vliv vzdálenosti od vysílače, žejo.

Upravil/a: mvk

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Emefej

V lepších strojích se to dá interval synchronizace libovolně nastavit. Já to mám jednou denně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Záleží na hodinách. Mohou si vzít přesný čas každou minutu, POKUD budou mít signál a energii.

Hodiny které máme se synchronizují jednou denně, trvá jim to cca 3 minuty (obecně minimálně jednu minutu na čtení informace a druhou pro kontrolu plus k tomu čas pro nastartování – čekání na zesynchronizování přijímače (0–1 minuta čekání na synchr. značku a pár sekund navíc na přípravu)). Předpokládám, že to je obvyklé využití vysílače časových značek. Rozumné může být provádět synchronizaci tak maximálně 4× za den. Pokud se hodinám déle nepodaří synchronizace, mohou kvalitu signálu testovat častěji.

Hodiny napájené baterií určitě nebudou chtít celý den živit přijímač, když s dostatečnou přesností dokáží čas udržet vlastním krystalem. Přijímač bude o několik řádů žravější než ostatní obvody běžných hodin.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Jak na kterém zařízení. Mám meteostanici, kde se to dá uživatelsky libovolně nastavit v pevných intervalech od 1 denně až po jednou za minutu, nebo v pohyblivých intervalech, které se automaticky upravují podle toho, jak velká je průměrná odchylka. Já to mám nastavené dvakrát denně ve 3:00 a v 15:00. Průběh synchronizací se ukládá do logu, při tomhle nastavení mám desedetidenní klouzavý průměr odchylky menší než 1 s. Mě taková přesnost bohatě stačí, častější synchronizace by to zpřesnila, ale „žere“ to baterky.

Upravil/a: Klaproth

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Každých 5 minut.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek