kodl67

Jak často se aktualizuje čas na hodinách/kách/ří­zených rádiovým signálem?

Je to vícekrát nebo jednou denně ve stejnou dobu,nebo jak je to?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pět minut možná někde v Mosojově. Synchronizace probíhá prakticky nepřetržitě. Přenáší se čas a datum platný pro následující minutu, tak aby na začátku následující minuty již byla kompletní časová informace. Během jedné minuty se tedy přenese kompletní informace.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/DCF77

Další odpovědi
mvk

Při zapnutí (restartu) a u běžných spotřebitelských hodin se pak spouští synchronizace zpravidla jednou denně, nejčastěji o půlnoci, protože v noci je lepší příjem. Pokud nebyla naplánovaná synchronizace úspěšná, může být naplánováno pokus zopakovat i dřív než za 24 hodin, zpravidla se to dělá 4× každou celou následující noční hodinu. Podle kvality autonomního oscilátoru hodinek / hodin se takhle běžně dosáhne přesnosti ±0.1 s

Profesionální přijímače synchronizují třeba i každou sekundu, ale je to náročné na napájení a vyšší přesnost než 0.01 s už by měla zahrnout i vliv vzdálenosti od vysílače, žejo.

Emefej

V lepších strojích se to dá interval synchronizace libovolně nastavit. Já to mám jednou denně.

Dochy

Záleží na hodinách. Mohou si vzít přesný čas každou minutu, POKUD budou mít signál a energii.

Hodiny které máme se synchronizují jednou denně, trvá jim to cca 3 minuty (obecně minimálně jednu minutu na čtení informace a druhou pro kontrolu plus k tomu čas pro nastartování – čekání na zesynchronizování přijímače (0–1 minuta čekání na synchr. značku a pár sekund navíc na přípravu)). Předpokládám, že to je obvyklé využití vysílače časových značek. Rozumné může být provádět synchronizaci tak maximálně 4× za den. Pokud se hodinám déle nepodaří synchronizace, mohou kvalitu signálu testovat častěji.

Hodiny napájené baterií určitě nebudou chtít celý den živit přijímač, když s dostatečnou přesností dokáží čas udržet vlastním krystalem. Přijímač bude o několik řádů žravější než ostatní obvody běžných hodin.

Klaproth

Jak na kterém zařízení. Mám meteostanici, kde se to dá uživatelsky libovolně nastavit v pevných intervalech od 1 denně až po jednou za minutu, nebo v pohyblivých intervalech, které se automaticky upravují podle toho, jak velká je průměrná odchylka. Já to mám nastavené dvakrát denně ve 3:00 a v 15:00. Průběh synchronizací se ukládá do logu, při tomhle nastavení mám desedetidenní klouzavý průměr odchylky menší než 1 s. Mě taková přesnost bohatě stačí, častější synchronizace by to zpřesnila, ale „žere“ to baterky.

mosoj

Každých 5 minut.