Kajanek

Jak bydliště ovlivňuje cenu povinného ručení?

Zdravím,
dokázal by mi někdo vysvětlit, proč je nutné do většiny kalkulaček povinného ručení (např. zde: https://www.povinne-ruceni.com/povinne-ruceni-kalkulacka/#kal­kulacka ) zadávat PSČ a město? Resp. jak a proč bydliště ovlivňuje cenu pojištění? Moje bydliště přece nemusí vypovídat o tom kde s autem jezdím. To že bydlím např. v obci o 2 000 obyvatel ještě neznamená, že denně nedojíždím autem za prací do stotisícového města.
Děkuji předem za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi máš na mysli trvalý pobyt, pojem bydliště byl už dávno zrušen. Velikost obce samozřejmě nevypovídá o tom kudy jezdíš, ale statisticky je celkem zřejmé, že Pražáci a obyvatelé velkých měst jezdí jako prasata, jsou agresivnější a mají vyšší nehodovost. Stejně tak hraje roli i věk řidiče.

Další odpovědi
Edison

Vymysli spravedlivější systém… Ano, jde to. Byl by ale extrémě složitý, tím pádem neksutečně drahý.

autacek

Je to pochopitelně pouze údaj, který nemusí odpovídat skutečnosti. Ale pro důvod, jal mít dražší pojištění jak když najde.

cukrar

Páč pojištovny vědí ze statistiky, kde jsou problémový řidiči, jejich věk a podobně. Je více faktorů pro výpočet.

Arne1

Statistika. Všechny zadávané údaje mají oporu ve statistice. POjišťovny si zjistí ve kterých obcích se nejvíce bourá a pak podle toho upraví výpočty. Obdobně si zjistí rizikové věkové skupiny (tedy ty nejmladší) a ty to opět mají dražší. obdobně s kubaturou / výkonem vozu, někdy může hrát roli i značka.

Kryšpín

Poněvadž ve vetším městě se rychleji a kvalitně žije, ale naše generace pokud je trochu, bronz, stříbrňák příp. zlatý mlaďoch nahlásí svého plast-plecho miláčka na, dědouška, babrlinku a pojištění má za babku, V Anglii by si ani nehvízd tyto česko kouzla tam neprojdou.

Edison

V Pze se sice udá nejvíce DN. Ale nejvíce přestupců je z Ústí nad Labem. Závěr si jistě udělá každý sám. Mimochodem… neplést si agresivitu s rychlostí. Ono v Pze je totiž celkem dobrým zvykem mj. dávat znamení o změně směru jízdy a to hlevně včas. To se o spoustě jiných míst v republice říct nedá. Jenže tam taky není provoz tak hustý. A je to znát v okamžiku, kdy nějaký venkovan přijede do Phy. A neumí se pohybovat ani ve velkoměstě, ani dávat ten blinkr. Jako prasata tedy jezděj v Pze právě ti venkovani, Keplere. Prostě to neuměj. A to samo o sobě vytváří extrémě nebezpečné situace.

Edison

Zde příslušné statistiky za minulý rok: https://www.mdcr­.cz/getattachmen­t/Statistiky/Sil­nicni-doprava/Statistiky-k-bodovemu-hodnoceni/Sta­tistiky-bodovanych-ridicu/Statistiky-bodovanych-riidcu-za-rok-2017/Zprava_A-Bodovani-ridici.pdf.aspx