Tw!st

Jak by řešila podnikající osoba odvod na vojnu?

Mám otázku která mi vrtá hlavou. Kdyby nějaký mladý podnikatel řídil firmu a stát by zavedl povinné odvody na vojnu, co by bylo s jeho firmou? To by jí prostě na poslední chvíli musel prodat nebo jakožto CEO by svoji pozici musel někomu dočasně předat? Nebo by se živnostníků týkala nějaká omluva? Začínám podnikat a když pomyslím na to že budu těžce něco budovat a pak si stát vymyslí že budou prostě povinné odvody na vojnu, tak se mi zvedá žaludek.
Děkuji Psychotic za jednu z mála užitečných odpovědí.

Nejlepší odpověď
Psychotic

Tak protože se nám tu zase slezli vlastenci (z nichž polovina by si pravděpodobně v případě války nadělala do gatí a schovala se ve sklepě), odpovím já.

Zaprvé se nic takového nestane. Všechny vyspělé demokratické státy umožňují lidem službu odmítnout. V případě války vzneseš námitku, že válka je proti tvému přesvědčení, a je to.

Zadruhé i v případě války je nutné udržovat ekonomiku a infrastrukturu v chodu. Tudíž považuji za vysoce nepravděpodobné, že by se odváděli k branné povinnosti řídící osoby úspěšných firem.

Zatřetí branná povinnost připadá v úvahu pouze při defensivní válce na našem území. Pokud by k něčemu takovému došlo, budeš mít větší problémy, než co se stane s tvou firmou.

A začtvrté, k povolávání civilistů k branné povinnosti by dle mých přátel v armádě s největší pravděpodobností nedošlo. Nevycvičení branci by šli téměř jistě na smrt a jejich bojová efektivita by byla nulová. Na otázku, zda si myslí, že povolání civilistů k branné povinnosti je možné, mi jeden kamarád z armády odpověděl, cituji: „Neblbni, vždyť by ti lidi prostě umřeli.“

Další odpovědi
Kura

Nevím proč se ti zvedá žaludek z povinných odvodů …
Mě se zvedá žaludek z takových jako ty tím pádem.
Jde o to být připraven bránit republiku, která ti umožňuje podnikat !
Podnikatel by omluvu samozřejmě neměl, prostě by pozastavil činnost a pokud by brečel, že by tím tratil, tak činnost přenechá své důvěryhodné osobě. Každý je nahraditelný. Hned a okamžitě.

Pro hnidopichy : Exekuce a hypotéky apod., by samozřejmě měly všechny stopku po celou dobu odvodu.

JájsemRaibek

Ono je toho trochu víc. Co třeba taková exekuce. Vrátím se z vojny a barák prázdnej. Domluvím se na splátkách a najednou nic, jsem na vojně.
Hypotéky, různé půjčky, kde jsou povinné pravidelné splátky. OK s příjmem vysokým to zvládnu hravě a pak najednou odvod a jen malý žold. No nevím zda by nějaká banka počkala až si odkroutím rok či dva.

Drap

Kdyby taková situace nastala, ta by měla řešení i v zákoně a je zbytečné přemýšlet o tom, co by , kdyby.
Pokud bych měl hlasovat o povinné brané povinnosti, hlasoval bych určitě pro. I když pro jedince to nebylo nic milého a příjemného, tak pro národ a stát to bylo jedině dobře.

anonym

neměj strach, Ty by jsi obranu republiky stejně nevytrhl. jsi při… už teď

led

Pozrite sa na to, ako takéto odvody riešili v USA počas 2.sv.vojny.
Výnimku z odvodov mali prioritne
muži, ktorí sa ako jediní živitelia starali o rodinu,
podnikatelia, ktorých činnosť bola nevyhnutná pre udržanie ekonomiky a zbrojnej výroby USA
muži, ktorých činnosť bola inak potrebnejšia pre USA, hasiči, policajtia, pracovníci vládnych organizácií a podobne
muži, ktorých rodinné vzťahy sa viazali k nepriateľskej krajine
muži, ktorých zdravotný stav, alebo vek nepovoľoval službu v ozbrojených si­lách

Pokiaľ si pamätám, tak u nás aj „nenahraditeľní“ umelci museli narukovať a mnohí z nich (neschopní aktívnej činnosti na bojisku) boli zaradení s vojenskou kvalifikáciou „nosič mrtvých a ranených“

Mc Merkurion

… odvod a narukování je ouplně něco jiného: při odvodu stát získává přehled o schopných brancích, kteří posléze mohou narukovat, ale jak kiž bylo řečeno, bez patřičného výcviku, jsou mu v případě války na prd …

zjentek

Kura, kura neser!

Kura

Pro psychotic : Tvoji imaginární a na 100% vymyšlení přátelé u armády by nikdy nic takového neřekli, protože vždy a všude je zapotřebí první linie, která prostě umře. Na to jsou tabulky a statistika. Po zavelení VPŘED, má první linie životnost 7 vteřin a jde jen o zjištění palebných pozic nepřítele. Takže tvoji imaginární přátelé z armády jsou idioti.

Psychotic

To máš ze kterého filmu o Napoleonských válkách 🙂