Avatar uživatele
ales12

Když nejsem plátce DPH (OSVČ), jaký je rozdíl, když fakturuji plátci, nebo neplátci DPH?

Mohl by mi někdo vysvětlit, jaký je rozdíl když budu fakturovat jako neplátce DPH (OSVČ). Dáme příklad,třeba mám vyfakturovat práci, za kterou chci 10 000 Kč. Bude rozdíl když to budu fakturovat někomu kdo je neplátce DPH, plátce DPH, obyčejný klient (prostě spotřebitel bež IČ) a pak třeba firma? Myslím, jeslti mám účtovat něco navíc (DPH) a následné odvánění nebo něco podobného. Děkuji.

fakturace – jsem neplátce dph (OSVČ), jaký je rozdíl, když fakturuji plátci nebo neplátci dph

DOPLŇUJI: děkuji za odpovědi, jen si to ještě shrnu. Pokud jsem tedy OSVČ neplátce DPH, je úplně jedno komu budu fakturovat (plátce neplátce, frma, osoba atd), prostě mu nafakturu tolik, kolik přesně chci, takže když si cením té práce na 10 000 Kč, tak prsotě do faktury napíšu 10 000 Kč jako konečnou cenu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3170 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Jsi neplátce, takže fakturuj bez DPH , ani jinak nesmíš.
Odběratel plátce DPH zaplatí co nafakturuješ a žádný odpočet si nemůže uplatňovat ať fakturuješ kolik chceš.

Samozřejmě pro odběratele plátce DPH, je takovýto kšeft nevýhodný !

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Fakturuješ všem stejně…
😉
_____________
Jen dodám – pokud jde čistě o tvou práci (bez ´vstupů´), je to plátci/neplátci úplně jedno, klient občan zajásá (neplatí DPH)…
😉

Upravil/a: gecco

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit


Avatar uživatele
McArthur

Ano, Aleši, Tvé doplnění je správné. Všem fakturuješ stejně.

Jen si hlídej, abys nepřekročil roční limit 1 milionu Kč, protože potom se staneš plátcem DPH automaticky. Limit není stanoven na kalendářní rok, ale na po sobě jdoucích 12 měsíců. Pokud odvádíš především služby (svou práci), je pro Tebe nevýhodné stát se plátcem DPH. Pokud ale musíš nakupovat materiál, stroje apod. a prodáváš svou práci především firmám (plátcům DPH), potom je lepší stát se plátcem DPH dobrovolně, tj. není potřeba dosáhnout obratu 1 milion Kč.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gecco

K Doplnění – ano, přesně tak…

před 3170 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání