Marsyas

Existuje norma na délku 12V vodiče?

Existuje – u nás či někde v zahraničí – norma na maximální délku 12V vodiče? Ptám se, protože chci připojit 12V LED svítidlo přes delší kabel. Nehrozí nějaké elektromagnetické interference? Chápu, že doma třeba pětimetrový kabel ničemu nevadí, ale pokud chci svítidlo certifikovat pro prodej? Příkon je do 15w, nic velkého. Díky!

Nejlepší odpověď
gecco

LEDky budeš napájet, předpokládám, usměrněně.
Tak jaké interference?
Ne, pokud vím, taková norma neexistuje, ale existuje takzvaný úbytek napětí, takže budeš-li napájet svítidlo malým průřezem vodičů, bude svítidlo trpět (hřát se, nikoli svítit).
Tuhle prodlužku si udělej z hooodně dimenzovaných vodičů (například jsou vhodné kábly pro repráky), klidně jen dvoužilovou (předpokládám licny) a důrazně na ni napiš, že je jen pro 12 (24, 48) V.

Další odpovědi
mosoj

"příkon nic velkého 15 W " to není tak docela pravda. To je při napájení 12 V proud 1,25 A !

Při délce kabelu o průřezu 0,75 mm2 50 m, je to ztráta napětí na kabelu 1,5 V (odpor měděného vodiče při tomto průřezu a délce je 1,2 Ohmu).
Při poloviční délce 25 m je to ztráta také poloviční to jest 0,75 V. To by se již nechalo unést. Jinak je třeba se ztrátou napětí na vodiči počítat a napětí zdroje o to zvýšit.