bolak

Existuje kompresor na AA nebo AAA baterie?

Sháním něco přenosného na nafukování kola kola. Napadlo mě že by bylo dobré, když existuje kompresor, tak jestli není něco podobného i na nabíjecí tužkové baterie. Prostě bez práce, za pár vteřin mít nafouknuté kolo. Baterie lze sehnat prakticky všude, a když píchnu a budu měnit duši, tohle by bylo nejjednodušší.

Odpovědi
Hlada

K nafouknutí kola za pár vteřin je potřeba mít kompresor s výkonem řádově stovek wattů. Z tužkového akumulátoru se vzhledem k jeho velkému vnitřnímu odporu reálně nedostane víc, než 1W, takže tudy cesta nevede. Prodávají se ale kompresorky na 12V s výkonem kolem 150W. Takový kompresorek by se dal napájet z gelového olověného akumulátoru, huštění by ale trvalo několik minut. Kdo by se s tím ale tahal. To už je reálnější tlaková láhev. Problém ale je, kde ji natlakovat.
Není nad lehkou miniaturní pumpičku a lidské sádlo. Buď fit!

mosoj

V AA baterii tolik energie které je potřeba k nafouknutí kola nenajdeš. Pokuď jsi líný párkrát zapumpovat pořiď si pumpičku na bombičky.

http://www.zbo­zi.cz/?typ=pro­dukty&q=Bombi%C4%8Dky+n­a+kolo#utm_sou­rce=search.sez­nam.cz&utm_me­dium=hint&utm_ter­m=Bombi%C4%8Dky%2­0na%20kolo&ut­m_content=pro­duct&utm_campa­ign=nasli-jsme

huxa

Kompresor je víceméně pouze přístroj se stlačeným vzduchem, který jej mimo jiné také dokáže stlačovat, při tomto aktu musí mít přísun energie, ovšem až je natlakován, můžeš jej odpojit a bez přísunu energie používat. Ovšem bude snazší nejspíše vozit pumpičku, než za kolem káru s kompresorem. Také bych nechtěl vidět, co by ti to udělalo, kdybys s tím někde bouchl.

Dochy

U conrada jsem viděl akumulátorové kompresory. Ale jestli by to na kolo bylo praktické… nevím nevím. Velké, těžké, drahé a pravděpodobně i hodně pomalé. Ty co jsem viděl měli akkubaterii pdoobnou jako ruční nářadí (takže žádné tužkové články)

karfigol

Možná že existuje, ale kolo by ti nenafouknul. To už je lepší si pořídit pumpičku a tahat jí s sebou. Na nafouknutí kola jsou potřeba kompresory jsou jsou tady http://www.kom­pres.cz/kompre­sor tedy přinejmenším na 12V.

Dochy

Když už nám to tu spammer mimamo vytáhnul na světlo boží, tak mně napadlo spočítat kolik energie asi tak je třeba na nafouknutí kola. Takže hodně hrubé odhady, protože se mi nechce přemýšlet a počítat přesně průměr duše něco přes 3 cm, to se v poho vejde do průřezu 10cm2, obvod kola 3m, (pře)tlak 3atm. Protože potřebujem natlačit ty 3 atm z atmosférického vzduchu, budu počítat 3× větší tlačnou délku, tedy 3×3m, počítám 10
takže 10cm2, tlak 3 atm, potřebuji sílu 300N, tlačit 10m, potřebuji energii 3kJ.
V jednom AA akumulátoru by mělo být třeba 1,2V, 2Ah, to je 2,4Wh, to je cca 8,5kJ. Takže jeden akumulátor by stačil na napumpování cca 3 kol. Sestava 3 článků by měla zvládnout řádově 10 kol. Nepřipadá mi rozumné nastavit vybíjecí proud tak, aby se baterie vybila dříve než za hodinu, to by odpovídalo při 3 článcích nafukování jednoho kola na cca 5–6minut.

Hodně (opravdu hodně) jsem zjednodušoval, ale tak orientačně bych řekl, že je to sice bateriema řešitelné, ale přeci jen trochu mimo oblast smysluplnosti. Místo spolehlivé pumpičky za 60kč se kterou bez potíží napumpujete kolo za minutu s sebou potáhnete drahý, nespolehlivý přístroj odkázaný na baterky, kterému to bude trvat věčnost.

mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Huxa: Kompresor standardně není lahev se stlačeným vzduchem. Kompresor je to zařízení, které stlačený vzduch vyrábí. Některé kompresory jsou rovnou dodávány jako celek s tlakovou lahví, ale podmínkou to není.

bolak

Případně aby měl nějakou vnitřní baterii, která by se dala před cestou nabít ze zásuvky.

huxa

Nejmenší kompresor, co jsem viděl, měl výkon 150W, tudíž dle mých výpočtů by ho průměrná AA baterka mohla pohánět necelé dvě minuty/sekundy.