mzm

Existovala/existuje analogová elektrická (elektromagnetická) fotografie?

„Kdysi“ se pohyb (myšleno děj, video) zaznamenával na mg pásky tak, že se z CCD braly jednotlivé náboje, které se zesílily a bez nějakého převodu na čísla zaznamenaly na mg pásku (byla tam nějaká modulace, aby se to na pásku vůbec zaznamenat dalo, tuším).

Nedělalo se něco podobného se statickými obrazy (fotkami)?

Takto zaznamenaná fotka by se taky dala označit jako analogová a asi by bylo toto označení přesnější, jak pro fotku „chemickou“, které se taky někdy říká analogová…

Odpovědi
Kepler

Já myslím, že ano. V počátcích TV vysílání existoval systém nahrávání videa Ampex, což byl analogový záznam na široký magnetický pás. Na tomto principu pak byly vyvinuty videorekordéry pro komerční použití. Když šly pohyblivé obrázky, tak statické by taky nebyl problém. Uživatelsky jednodušší ale byla přece jenom chemická fotka.

gecco

Nevím, jestli se ptáš na to, co myslím…
Ale fotografie je statický obraz zaznamenatelný stejně, jako video…
Jen – záznam se provádí na pohybující se médium a z pohybujícího se média je i čten a (někde) zobrazován – člověk není schopen přímo vnímat magnetický záznam (je nutný převod elmg. vlnění – světla, na magnetický ´signál´).
___
Na tomto principu fungují všechna analogová videa – Quadruplex, Betacam, VHS…).

kelley

Dobrá otázka. Dneska když se někde píše o současné a minulé technologii fotografování, často pisatel napíše, že se fotilo na analogový fotoaparát, což je technický nesmysl, resp. je to přesně jak píšete. Chce tím zpravidla dát najevo svou technickou vzdělanost, přitom opak je v tu chvíli pravdou… Analogová „fotografie“ vznikne například po filmování na klasickou VHS videokazetu a když pak při jejím přehrávání stiskneme pauzu – že by se tak někdy cíleně a úmyslně zaznamenával statický obraz netuším, spíš ne. Staré fotoaparáty nebo kamery byly prostě na film, filmové. Chemické je sice taky technicky správně i když poněkud nezvyklé…

gobls

Nejspíš se nic takového nepoužívalo (maximálně tak možná jako nějaký amatérský bastl pokus) a už z principu by to byl nesmysl. Přehrávač by v krátkém časovém okamžiku vyplivl jednu fotku a co s ní dál? Musela by se uchovat v nějaké obrovské analogové paměti nebo v paměťové obrazovce. Drahé jednoúčelové zařízení s mizernou kvalitou záznamu nezabezpečeného proti rušení a chybám.

Na nějaké kameře (ale nevím, zda byla analogová, nebo digitální) jsem viděl, že někdo točil jakoby statické fotky doprovázené plynulým okolním zvukem. Jako kdyby kamera stála na stativu, ale bylo to vytvořeno uměle přímo v kameře. Asi to bylo z CCD digitálně uloženo do paměti (a potom buď zaznamenáno přímo digitálně, nebo převedeno na analog).

Mimochodem ale starší elektronické analogové kamery snímaly obraz elektronkou (Vidikon apod.). Ty byly ještě o něco víc „analogovější“ než CCD, ve kterém je pevně daný rastr.

Používání názvu „analogový“ pro klasický fotoaparát podlemě není nesmysl. Analogový znamená to, že informace může nabývat libovolné hodnoty ve spojitém rozsahu (v určitých mezích). Analogová fotografie nemá žádný pevně daný počet barev (nebo odstínů šedé), ani rozlišení (ačkoliv nekonečné také nemůže být). Naopak jakýkoliv „rozřádkovaný“ signál jak z CCD, tak z elektronky je kvantovaný, a tak už není čistě analogový. Dokonce i v klasické kinofilmové kameře je obraz „rozsekaný“ na jednotlivá pole v čase, takže už není čistě analogový. Ovšem není ani digitální, tyto pojmy nejsou navzájem komplementární.

mzm

gobls:.. ale máš jistě pravdu, že tak „chemická“ fotka je z pohledu absence rastru jaksi analogovější než cokoli „analogového“ s rastrem…

mzm

gobls: s tím CCD nemáš tak docela pravdu. Z CCD, dokonce i z CMOS, pokud signál nepřeženeš přes AD převodník, tak leze zcela analogový signál – tedy jak píšeš sice v rámci buňky na pevném místě, ale analogový. A pokud se něco zobrazovalo na obrazovce, tak takový signál byl taky závislý na místě. Std PAL obraz měl tuším 815×625 bodů a bylo jedno, jestli se snímal CCD nebo elektronkou.
A fotka mohla být zaznamenána na pásku rotační hlavou, pokud páska stojí, obraz by se mohl zobrazovat jako statický (jak ostatně např VHS umělo). V tom nevidím takový velký problém.

mzm

gecco: jo, video je jasné, ale mě zajímá jestli neexistoval (byť v malém počtu) taky něco na fotky. Pravda zobrazit statickou „analogovou“ fotku, na to asi nebylo moc zařízení. Std TV na fotky nic moc… I když 800 × 500 (nebo kolik byl std pal) by nemuselo být až tak málo.

Něco jako teď jsou všude digitální foťáky, ale Lytro je prakticky jediné komerční zařízení na záznam světelného pole.

mzm

kelley: Díky za názor. Myslím, že „analogová“ fotka je pojem zažitý pro tu „chemickou“ i když možná nepřesný, ale „každý ví“ o co jde, takže bych byl tolerantní. Přece jenom to, počem pátrám (po té elektricky analogové fotce), jsem zatím nenašel, takže není důvod nenechat ten pojem „analogová“ právě té fotce „chemické“.