hruby

Co je na tom pravdy, že se po překročeni inflace o 5 % bude přepočítávat navýšení důchodu?

dobrý večer, bude se navýšení důchodu přepočítávat, když překročilo přes 5%, tak sem to četl, dík

Nejlepší odpověď
marci1

"Pokud by meziměsíční inflace úrovně 5 % dosáhla, zákon stanovuje, že mimořádná valorizace proběhne přesně po pěti měsících. Když by tedy k překonání úrovně inflace došlo v lednu 2022, bude další zvýšení důchodů následovat už v červnu 2022.

Samotný proces je při mimořádné valorizaci obdobný, jako je proces v případě valorizace řádné. Ministerstvo práce a sociálních věcí předloží návrh nařízení vycházející z údajů ČSÚ, které potom schválí vláda. Rozdílem je pouze to, že se v tomto případě sleduje pouze růst cen, ale už nikoliv růst mezd.

Aktuálně platí, že důchody se budou zvyšovat v lednu, a to v průměru o 805 korun. Tato valorizace, včetně mimořádného bonusu 300 korun, již byla definitivně schválena a nejnižší možná valorizace tak bude činit 650 korun. Vyšší důchody pak porostou výrazně více, jak ukazuje i naše kalkulačka valorizace". 🙂

Podrobněji: https://ceske­duchody.cz/zpra­vy/pri-inflaci-nad-5-procent-dojde-k-mimoradne-valorizaci-duchodu?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu

Odkaz ze dne 21.10.2021

https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/ces­ko-zrejme-ceka-mimoradne-zvyseni-duchodu-kvuli-vysokemu-rustu-cen-40377505#dop_­ab_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.sznhp.box&dop_req­_id=gNR4X7HBLy8-202111091927&­dop_id=40377505&sou­rce=hp&seq_no=1&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz