Petr1272

Bývalá přítelkyně nechce přistoupit na to, aby platila polovinu společného dluhu. Je z této situace nějaké východisko?

Dobrý den, máme s bývalou přítelkyní napůl byt, hypotéka je psaná na mě ona je tam uvedena jako spoludlužník. Já v bytě již nebydlím, ale pořád platím hypotéku, paní nechce přistoupit na to, aby platila polovinu společného dluhu. Když navrhnu, že byt prodáme, tak mně odpoví: „Tak si prodej svoji polovinu.“ Je z této situace nějaké východisko?

Nejlepší odpověď
ivzez

V případě, že nejste schopni se dohodnout, je podle
mne jediné východisko soud, který může prodej nařídit.
_______

Doplňuji:

Pokud byste nechtěl nechat nařídit prodej,
můžete dále platit sám a následně vymáhat
po bývalé přítelkyni → opět soudně.

Další odpovědi
Front

Bez slušnýho právníka to nevyřešíš.

ReHu

A ona platí polovinu hypot.splátky? Když tam nebydlíš, proč dál hypotéku platíš?
Těžká rada, když se nechce domluvit, bude těžké pořízení.

Drap

Ano. Jiné východisko je platit i za ni. Další možností je neplatit a dostat se do dluhů.

bolak

Když tam nebydlíš tak proč to platíš? Předpokládám že tam bydlí ona a ty bydlíš jinde, takže pokud nebudeš splácet, ona přijde o střechu nad hlavou.

Nevím sice kolik už jsi do toho nacpal, ale poradím ti to co jsi měl udělat už dávno, v době kdy přestala platit a ty tam přestal bydlet, a to že jí prostě pošleš dopis, nejlépe do vlastních rukou, v tom dopise bude tebou oznámeno že ses bohužel ocitl ve finanční tísni, a nebudeš nadále schopen splácet,jestli by ty splátky na nějakou dobu, než se z těch problémů vyhrabeš nevzala na sebe ona.

Pak jenom vyčkej na odpověď. Případně pokud nepřijde nebo bude odpověď z její strany negativní, můžeš trochu zablafovat, zjisti si jak přesně to chodí v případě že bys ten dům přestal splácet, a pak jí napiš další dopis, že už máš třeba šestou splátku po splatnosti, že bohužel nestíháš splácet, a že už ti přišel dopis od banky (nebo jak to chodí), že pokud to do 3 měsíců neuhradíš, tak hrozí že o ten byt přijdete. Pokud má rozum tak začne splácet ona, ale všechno se to odvíjí od toho na kolik ta hypotéka byla, kolik už jsi do toho dal ty, kolik ona a kolik už je splaceno, protože pokud stál ten byt 2 miliony a zbejvá doplatit 100.000, tak jí bude jasné že nic takového ty neuděláš, ale pokud bylo splaceno jen malé % půjčky, tedy třeba 200.000, tak tak logicky když ty doplatíš 1,8 mega a byt pak bude vás obou, tak i kdybyste ho prodali tak každej dostanete 1 milion, takže za této situace ty doplatíš 1,8M a tím získáš 1M, tak je logické že tobě se to nevyplatí. V tomhle případě by z tvého pohledu bylo lepší přijít o těch 200.000 již splacených než přijít o 1 milion, a to nejspíš pochopí i ona.

Ona hraje na to že ty o ten byt nechceš přijít, když jí ukážeš že je ti to jedno, že už ses smířil s tím že s bytem je amen, tak pokud v tom měla nějaké svoje peníze zainvestované, tak věřím tomu že splácet začne.

Obecně se dá předpokládat, že ona začne splácet až ve chvíli kdy se jí splácení vyplatí. Víš co je to schopnost finanční empatie? 🙂 Musíš se vcítit do její vychcanosti, z jejího pohledu se jí vyplatí víc nesplácet než splácet, protože takhle ona nedává nic a na konci splácení z toho nic bude mít 1/2 hodnoty bytu, víš jak je to výhodná investice? Víš jaké je to roční z úročení, když dáš do něčeho nula a po nějakém období máš z té nuly třeba milion? To ti jentak v bance nedají,takže dokud se jí vyplatí spíš nesplácet než splácet, tak žádnou změnu v tomhle ohledu neočekávej.

Určitě ale kontaktuj banku u které tu půjčku máš, zeptej se jí jaký by byl přesný postup v případě že bys nesplácel, krok za krokem, a jejich odpověd pak napiš sem do otázky, pak se dá vymyslet co dál.

quentos

Přečtěte si kodex uživatele https://www.od­povedi.cz/kodex – to jste měl učinit již při registraci.
V původní verzi otázky nebyl jediný otazník, vypadalo to tedy spíš, že nám chcete cosi oznámit. K oznamování tento server neslouží.