Špotáková

Od kolika let můžu vlastnit koně?

Můžu být v papírech koně napsáno, že majitelem jsem já, i když mi není 18 let, ale 14? Předem děkuji

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Jediné věkové omezení, které je mi známo, je v § 13 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.

„Zvíře v zájmovém chovu nesmí být prodáno nebo darováno osobě mladší 15 let bez souhlasu jejích rodičů nebo jiné osoby mající k uvedené osobě mladší 15 let rodičovskou odpovědnost.“

„Chovatelem druhu zvířete vyžadujícího zvláštní péči může být fyzická osoba starší 18 let nebo právnická osoba; je-li chovatelem takového zvířete právnická osoba, musí stanovit osobu starší 18 let, jíž bude svěřena péče o zvíře.“

Podle vyhlášky č. 411/2008 Sb. patří mezi druhy zvířat vyžadujících zvláštní péči mimo jiné všechny druhy z řádu lichokopytníci, s výjimkou druhů označovaných nebo evidovaných podle plemenářského zákona (pro které platí podmínky speciální a ještě přísnější, včetně povinné registrace – neplemenný kůň žádnou registraci mít nemusí).

Takže vlastníkem koně může být v zásadě i malé dítě, ale nesmí přitom být chovatelem (tj. musí si jako chovatele najmout například své rodiče), a pokud je mladší 15 let, tak k tomu vlastnictví musí mít souhlas rodičů. V 16 letech už může vlastnit koně bez souhlasu rodičů, ale stejně nesmí být samo chovatelem.

„Chovatel zvířete“ je definován v § 3 písm. k) zmíněného zákona, a je to zčásti definice kruhem, nicméně já bych si ji vykládal tak, že chovatel nemusí být nutně osoba totožná s vlastníkem zvířete.

Další odpovědi
Edison

Když tady ta otázka je, proč se ptáš?

Věk není modmínkou vlastnictví čehokoli.

Kryšpín

Houpacího kdykoliv.

Kelt

Když ti rodiče řeknou, tady máš psa, koně, je to tvoje a nezáleží, kolik máš roků. Pokud nejsi plnoletý, půjde na prohlídku někdo s rodičů a ty můžeš jít také.

bára xx

dřevěného ano :)

Bobek 2

Kdyby to bylo na mně, tak bych se zdráhal prodat koně někomu, kdo neumí ani skloňovat slovo „kolik“. Ale jinak není, pokud vím, vlastnictví koně nijak věkově omezeno.

„Papíry koně“ snad jako normální vlastník nepotřebuješ, registraci podle zákona č. 154/2000 Sb. a vyhlášky č. 136/2004 Sb. podléhají jen koně určené k plemenitbě.

Věkové omezení platí ale pro jezdce na koních: Na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci smí jet na zvířeti jen jezdec starší 15 let. Osoba starší 12 let smí jet na zvířeti na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci jen pod dohledem osoby starší 15 let. (§ 60 PSP).