Avatar uživatele
Zlatý

Dělají z nás blbce zemědělci či pekaři nebo obojí?

V roce 2011 jsem v reakci na přiloženou informaci, kdy spokojeně vrněli naši zemědělci, vyslechl vyjádření pekařů, že na změnu cen pečiva má event. snížení cen mouky pouze minimální podíl, neboť hlavní složku představují náklady na energii, práci, přepravu zboží atd.
Viz ona zpráva z 12. července 2011
Ve srovnání s loňskou sklizní je očekávána vyšší úroda u všech druhů základních obilovin kromě žita. Základních obilovin by mělo být sklizeno 6 547 tisíc tun, což je o 6,1 % více než vloni. „Předpoklad vyšší letošní sklizně základních obilovin se totiž opírá o vyšší hektarové výnosy všech sledovaných druhů i přes úbytek osevních ploch,“ popisuje situaci Jiří Hrbek – ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Letos údajně oproti loňskému nadprůměru bude sklizeň cca o pětinu nižší a ejhle, zemědělci pláčí a obratem společně s pekaři avizují nutnost zvýšit ceny téměř veškerých potravin.
Jsou zapomenuty loňské argumenty, ba co více - jako nemocná telata koukáme na fakt, že kupř. Jihomoravští producenti obilí potichoučku z té neúrody prodávají svoji sklizeň, ale namísto do státních fondů, spekulantům do Rakouska. Pokud mám správnou informaci, dostávají navíc směšných 300 korun za tunu!! Vůbec jim nevadí, že časem budeme jejich obilí za nehorázné ceny vykupovat zpět a oni budou bez zaurdění od státu opět žádat dotace.
Nezavání celý tento galimatyáš sabotáží a nutností zavčas ta neviňátka dát do chládku?
Doplňuji:
ad ocko: hovořím o 300 korunách za tunu navíc, než kolik by obdrželi při výkupu do státních fondů., kam dodávat je ostatně jejich povinnost a kde mají také tzv. garantovanou cenu! Odkud asi budou chtít příští rok osivo, dodají je naši jižní sousedé nebo budou řvát "státe, dej osivo ze strategických rezerv"?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Konkrétně v JM kraji je letošní sklizeň obilí velmi malá, v některých okresech přišli až o 80% vlivem počasí, viz net.
A tedy logicky budou chtít něco po státu a ceny půjdou nahoru.
Ostatní tvoje uváděné informace mně nejsou známy.
Doplňuji:
Ty blbce ale z nás dělají spíš naši nekompetentní a téměř nesvéprávní politici (vláda+obě komory). Ti totiž nastavili všem špatné parametry a ještě je obhajují.
Zkušenost

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Dudu, o špatné úrodě vlivem počasí jsem slyšela. To, že u nás ceny porostou, je nabíledni. (Nebo tu snad je někdo tak naivní, že čeká opak?)
Nemohu polemizovat o odprodávání obilí do Rakouska. Zemědělci se pokaždé snažili část své produkce zpeněžit výhodnějším způsobem, než co jim nabízel náš trh. Jen mne zarazila cena 300,- Kč za tunu obilí. Jsi si jistý tím, že dnes prodávají zemědělci obilí za desetinu ceny, než před dvaceti lety? Švagrová část úrody také každoročně odprodává, ale mám takový pocit, že kolem pětistovky stál metrák obilí, nikoliv tuna.


Avatar uživatele
Zlatý

Řekla bych,že z nás dělají blbce všichni,je to u nás národní "folklór".
Konkrétně u zemědělců je to tak,že mají pořád nějaké výmluvy - buď prší málo................nebo prší hodně............a tak pořád dokola!Už mě to unavuje o tom přemýšlet!


Avatar uživatele
Bronzový

tomu se rika trh...nemuzes po nekom chtit aby neco prodaval levnejs kdyz muze jinde dostat vice penez


Avatar uživatele
Zlatý

Kdyby stát vykupoval za výhodnější ceny, prodají to státu. Teď se obilí zbaví za nějakou přiměřenou cenu aby mohli co nejrychleji zasít novou úrodu bez úvěrů. Nevím kolik podnikatelů by si nechalo zásoby na skladě, vzalo úvěr na další výrobu a čekali by jestli se náhodou cena zásob nezvedne.
Řekl bych, že po letošní neúrodě jsou zemědělci zadluženi, tak prodají co nejrychleji.
Cena půjde nahoru - stačí se podívat na pohyb cen energií.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

No, vyznělo to jinak, proto mne to zarazilo. Takový špatný obchod bych nečekala, proto mi to nedávalo smysl. Teď už je jasno. Tři stovky mínus za tunu jsou sice v jisté oblasti méně, ale na druhé straně jsou ty peníze nejspíš jisté. No a když naše státní politika neumí takové problémy zvládnout, tak je jen naší společnou chybou, že k tomu přihlížíme a mlčíme.
(A teď prosím, nerušit, jdu si na zahradu honem něco zasít, aby to do zimy ještě urostlo. Asi začne být konečně veselo.)

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 840
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 297
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.