Lucimia

Dědičnost barvy očí

Je pravda, že pokud se sejdou partneři s rozdílnou barvou očí – jeden je má hnědé, druhý modré, zelené nebo šedé (světlé), tak vždy budou mít dítě s hnědýma očima, protože hnědá barva je dominantní alelou? Víte o tom něco?
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi…:-) Partner mi právě řekl, že to jednou viděl v TV a že tak pozná, jestli je to dítě jeho 😁

Nejlepší odpověď
kropitko

S prvního manželství…manžel černé oči,já taky,syn má zelený,teď mám holčičku,manžel zelenošedohnědé oči a malá je modrooká. Takže pokud by to bylo,jak píšete,tak jsme vyjímky

Ještě bych dodala,že co se týče barvy očí,tak jsem už slyšela různé názory,třeba jako,že každé miminko má po narození modré oči. Opět s tím nesouhlasím,jelikož moje děti,ty,které mají černé oči ,je měly černé už při narození
Doplňuji:
Nechali jsme si dělat testy otcovství,jelikož jsem po porodu měla nějakou shízu,že mi malou vyměnili. Tak pro jistotu,abych nedopadla jako ty rodiče,co na to přišli až po takové době.

Další odpovědi
Džanička

Někde jsem četla,že vždy mají děti barvu očí po tom rodiči,který je má tmavší,ale zřejmě to není zas tak pravdivé.Já mám hnědé oči i vlasy,bývalí má modré oči a blond vlasy.Syn má modré oči a blond vlasy a dcera zelené oči po babičce a hnědé vlasy po mě. Když jsem se já narodila,tak jsem měla také tmavé oči,které mi zesvětlaly.Barva očí je prostě dána geneticky,jako barva vlasů,kůže apod.

anonym

Taky jsem se nad tim zamyslela,u mne jsou oci do cerna,mladsi sestra rovnez a nejstarsi je ma zelene.Mamka oci do cerna a otec zelene.Tak se snad pres tvoji otazku,neco take dovim.Diky Lucimio.

theressa

Hnědá barva očí je podmíněná dominantní alelou, jsou na to určité genetické vzorce, zjednodušenně, kdybyste měla děti 4, tak jen jedno z nich bude modrooké, ostatní hnědooká.

martina1

Už je to hodně dlouho co jsme brali v biologii genetiku…Podle mých dětí nevím.Manžel má tmavě hnědé oči a já zelené.Holka má oči šedozelené a malej šedomodré,ale jemu se mohou ještě změnit.říká se,že se barva očí může do 3 let měnit.A obě jsou jeho:-)

Nuk nuk

Genetika je velice komplikovaná záležitost, takže tohle je spíše takové tabulkové pravidlo. Většinou to platí, tedy to tmavší je dominantní – ale naši rodiče byli oba hnědoocí, já jsem barvu zdědila po nich, ale moje sestra má nádherný tmavomodrý odstín. Já, jak zmiňuji mám oči do hněda, drtivá většina členů obou rodin má hnědé oči, syn ale zdědil modré po manželovi.

ostrovidka

Manžel má oči hnědé, já modrošedé, jedna dcera modrošedé, druhá něco mezi modou, zelenou a hnědou, ale v útlém dětství je měla skutečně krásně hnědé, proto vím, že barva očí se mění i ve starším dětském věku.

lorja

Já i manžel máme oči zelené a náš syn tmavě hnědé,stejné jako manželova maminka.

danihel

Ak teda je tento dotaz este akutalny – tak mozem odporucit stranky (slecna autorka si dala fakt dost prace na strankach a navyse su to korektne vedecky zhrnute sucasne vedomosti):
http://dedicnos­tfarbyoci.fre­evar.com/o_ge­netike.php?skup=de­dicnost
pokial zvladate anglicky tak to mate v originanom clanku:
http://news.bbc­.co.uk/2/hi/sci­ence/nature/6195091­.stm
Kazdopadne zo sucasnych vedomosti vedcov vyplyva ze tak ako kazda dedicnost je sice zalozena na tzv. mendelistickej dedicnost (a teda – hnede oci su dominantne modre recesivne – zelene – kombinacia medzitym – kde to vyzera ze do toho zasahuju dva geny – bey2 a gey, je uz momentalne viac ako jasne ze tak ako pri inych dedicnych zalezitostiach do tohoto „jednoducheho“ systemu zasahuje system tzv Single Nucleotid Polymorfizmov. – Jedna sa o zamenu jedineho nukleotidu v DNA ktory nakoniec ovplivni funkciu alebo regulaciu syntezy nejakeho konkretneho proteinu (castokrat samozrejme viacerych) co sa v konecnom dosledku prejavy nejakym znakom. Navyse do toho zasahuju rozne metylacie a ine „chemicke upravy“ ako metylacie nukleotydov a podobne…
Takze zaverom – je to zlozitejsie ako hnede oci su dominantne a modre recesivne…

kropitko

Zvážila bych jestli mít s takovým partnerem dítě

Nuk nuk

Hm, tak to může být opravdu hodně zavádějící způsob, jak určovat otcovství :)Tím spíš, že drtivá většina novorozenců, má tu barvu očí stejnou a ustálí se až později.