avatar_123

Mám podávat daňové přiznání za rok 2017, byla-li jsem z počátku roku na ÚP, pak 3 měsíce pracovala a od října studuji?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mam podavat dane za rok 2017 pokud jsem ze zacatku roku na uradu prace pote jsem 3 mesice pracovala a od rijna nastoupila jako student? Dekuji za odpoved.

Nejlepší odpověď
ivzez

Pokud jste měla příjem jenom ze zaměstnání a nešlo o souběh dvou
nebo více zaměstnání, nejste povinna podávat daňové přiznání (DP).

Jestli jste ale odvedla nějakou daň, bylo by rozumné DP podat, protože
se Vám může vrátit přeplatek daně z příjmu. (Základní daňovou úlevu lze
uplatnit za celý rok i v případě, že jste pracovala jenom část roku.)

Další možnost je doručit poslednímu zaměstnavateli z roku 2017 písemnou
žádost o provedení ročního zúčtování daně z příjmu. U tohoto zaměstnavatele
lze i zpětně podepsat prohlášení k dani z příjmu.

K žádosti je potřeba doložit potřebné podklady (sdělí mzdová účetní)
a vše doručit do 15. února (nestačí teprve 15. 2. odeslat).

Daň lze vrátit maximálně do výše odvedených záloh daně z příjmu.

Poznámka:
V ČR nejsou zaměstnanci, kteří mají příjem jen ze zaměstnání povinni
podávat DP bez ohledu na výši příjmu. Rozhodující je souběh několika zaměstnání, případně zaměstnání a SVČ nebo zaměstnání a příjmu z pronájmu.

led

Prepáčte chybu
„1 – Pokiaľ váš zdaniteľný príjem bol vyšší než nezdaniteľné minimum daňové priznanie a neboli z neho odvedené dane, musíte podať daňové priznanie…“
má byť správne
„1 – Pokiaľ váš zdaniteľný príjem bol vyšší než nezdaniteľné minimum a neboli z neho odvedené dane, musíte podať daňové priznanie…“

pandula

A ta 3měsíční práce byla jediným zdrojem příjmu v celém roce 2017? Pokud ano, pak není povinnost podat daňové přiznání.
Někdy ale může být výhodné přiznání podat – pokud jste z té dané práce odváděla nějakou daň, je možné, že by ji šlo získat zpátky.

avatar_123

mockrát děkuju za odpoved.. ano ta prace byla jediny jen po dobu té školy (3mesice) jsem pobirala sirotčí důchod ale to se do toho zřejmě nepočítá.
děkuji za pomoc

ivzez

Sirotčí důchod se do toho nepočítá.

Pozor, odpověď Led je chybná → v obou bodech.

Pokud by vypočtená daň byla vyšší než odvedené zálohy,
zaměstnanec by nic nedoplácel.

led

ivzez, vzhľadom na neistotu som napísala „Teoretická odpoveď. Doporučujem si ju preveriť na daňovom úrade.“ a odkázala na vašu odbornú odpoveď.

ale tu mám nejasnosť:
„Pokud by vypočtená daň byla vyšší než odvedené zálohy, zaměstnanec by nic nedoplácel.“
mala som rok, kedy mi zamestnávateľ odviedol nižšie zálohy, čo som musela podľa daniarov doplatiť. Zrážky na daň sú len zálohy, to píšete aj vy, dôležité je predsa ročné zúčtovanie, kde sa preplatky vrátia a nedoplatky doplatia.

led

odstránila som svoju odpoveď z dôvodu chyby, aby som neuviedla nikoho do omylu.

led

skúste si napísať užívateľke ivzez, tá je v tomto obore znalec.
(snaď sa na mňa nenahnevá)