kacka

Dá se vázání ze starých lyží použít i na carvingové lyže??

Ahoj, takže protože chci koupit k Vánocům pro přítele sjezdové carvingové lyže, zajímalo by mě, jestli je možný vlastně ze starých – třeba 10 let starých klasických sjezdových lyží co se prostě dřív prodávali – použít na dnešní sjezdové lyže vázání ze starých lyží. Ptám se proto, protože jednou jen tak mezi řečí přítel říkal, že by si koupil asi jen lyže bez vázání… tak abych nekoupila lyže bez a on si ho chudák nemusel dokupovat.. :) zase na druhou stranu škoda kupovat vázání, který by se dalo použít. (?) Protože jsem nelyžař, tak tomuhle nerozumim.

Nejlepší odpověď
Pájo

Ano, je možné použít na carvingové lyže i starší (funkční) vázání, ale pokud uvádíte 10 let staré, pak ho tam nedoporučuji dávat!
Vzhledem k tomu, že na carvingových lyžích lyžař dosahuje (velice snadno) mnohem vyšších rychlostí, než tomu bylo na klasických lyžích, tak i na vázání působí při jízdě větší síly. Díky jinému stylu jízdy působí i v jiných směrech. Před 10ti lety se na vázání nepoužívaly tak kvalitní materiály.
Jde hlavně o to, že u takhle starého vázání nelze garantovat plnou funkčnost (náhlá únava materiálu i při správném počátečním seřízení vázání na váhu lyžaře ve ski-servisu).
Kupte raději i nové vázání.
Lyže ať mají vyšší desku/podložku pod vázání. Prodávají se carvingové lyže se sériově montovanou deskou nebo lze přikoupit samostatně. Vhodné jsou i lyžařské boty s chráněnou první spodní přeskou.
Kolikrát člověk narazí ve speciálkách na cenově výhodnější sety (lyže/deska/vá­zání), než když se vše kupuje zvlášť, to zohledněte také.
Přeji Vám dobrou volbu. Vhodná doba na koupi lyží je právě teď nebo až v únoru (začínají výprodeje).

P.S.: přítel ať si určitě dokoupí kvalitní helmu (čím lehčí, tím většinou dražší, ale o každé deko na hlavě pak zase méně) a kvalitní chránič páteře.
Bez helmy (na sjezdovce) ani ránu, můžete být skvělý lyžař a sám si neublížit… ale drtivé procento úrazů hlavy(i s častým následkem smrti) se stává po sražení jiným lyžařem anebo při jízdě mimo sjezdovky (náraz do stromu).

Dlouholetý lyžař, instruktor lyžování, táta člen horské služby.