Tw!st

Dá se šelma vycvičit k obraně, podobně jako pes?

Čistě teoreticky, pokud bych si pořídil nějakou šelmu (třeba Servala nebo Geparda), dala by se za předpokladu špičkového výcviku vycvičit tak, aby třeba chránila dům, nebo osobu? Je možné šelmu vycvičit tak, aby bezprostředně smrtelně zaútočila na lupiče v případě, že se vloupe do domu? Je útok takové šelmy na člověka smrtelnější, než třeba špičkově vycvičeného rottweilera nebo německého ovčáka? Jsou šelmy inteligentnější než psi?

Zdroj obrázku: http://www.chov­zvirat.cz/zvi­re/1038-gepard/

Nejlepší odpověď
Drap

Tak jako pes určitě ne. Je možné ji sice něco naučit, ale tak jako pes nebude nikdy.

Další odpovědi
Kepler

Kočky k takovým účelům vycvičit nelze, na to jsou příliš nezávislé. Je možná drezůra, ale ne takový výcvik. Pes je taky šelma, ale po celá tisíciletí je společníkem člověka a má k němu přirozený ochranářský instinkt. Neřekl bych, že kočkovité šelmy jsou inteligentnější, než psi.

PlaminekZivo

Podle mě pokud je od košťátka tak ano

Frontinus

Inteligence a vycvičitelnost spolu nemusí úplně souviset. Nedávno například vyšla studie, která docela vtipně ukázala, že kočky dokáží rozpoznat své jméno, ale většinou to mají na háku. A vycvičitelnost nutně nesouvisí se schopností a ochotou útočit. To je třeba si uvědomit.

Další věcí je obvyklé chování. Pokud je například příslušné zvíře uzpůsobeno tomu, že se o pozici ve smečce bojuje s každým, nejspíš by časem šlo i po tobě. Proto třeba není dobrý nápad mít takového „hlídacího šimpanze“ – mládě bude roztomilé a hravé, ale starý pan troglodytes by nejspíš instinktivně bojoval o tvé místo v tlupě. A to tak, že dost násilně, přinejmenším z čeledi Hominidae jsme zdaleka nejméně agresivní druh. Píšu o tom z toho důvodu, že ta nižší agresivita je podmíněná geneticky a nejspíš umožnila vznik složité sociální struktury. Většina savců se vyznačuje výraznější agresivitou i vůči příslušníkům vlastní smečky, naše chování je vlastně dost „nepřirozené“ a je chyba si myslet, že většina zvířat se bude k agresivitě stavět stejně jako my. Zejména ta zvířata, která na malou agresivitu nebyla dlouhodobě šlechtěna – nejdříve bezděky, později záměrně.