Kepler

Dá se reklamovat výrobek, když k němu nebyl dodán český návod?

Chybějící český návod jako důvod k reklamaci.

Nejlepší odpověď
marci1

Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků, o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu v českém jazyce a aby byly srozumitelné. Této povinnosti se nemůže prodávající zprostit poukazem na skutečnost, že mu potřebné nebo správné informace neposkytl výrobce, dovozce nebo dodavatel. Tyto povinnosti se však nevztahují na případy, kdy se jedná o zřejmé nebo obecně známé skutečnosti.
Nebyl-li dodán český návod, bez kterého není možné zakoupený výrobek řádně používat, je vhodné uplatnit reklamaci. Prodávající je povinen přijmout reklamaci v kterékoli jeho provozovně, v níž je přijetí reklamace možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží nebo poskytovaných služeb, případně i v sídle nebo místě jeho podnikání. Pokud byla v kupní smlouvě uvedena pro vyřizování reklamací třetí osoba (například servis), může spotřebitel uplatnit reklamací také u této osoby.
Pokud společnost nepřijme reklamaci, dopouští se přestupku, za který jí může být udělena pokuta až do výše 3 000 000,– Kč. Dozor nad dodržováním povinností uložených zákonem o ochraně spotřebitele provádí Česká obchodní inspekce. Má-li spotřebitel důvodné podezření, že společnost porušila povinnost uloženou jí zákonem, je vhodné obrátit se na tento úřad. 🙂
https://www.va­sestiznosti.cz/stiz­nost/29447/zbo­zi-bez-navodu

Další odpovědi
Mr. Marek

Jako spotřebitel máš nárok na relevantní informace o produktu ve tvém jazyce. Na požádání bys ho měl obdržet. Jestli to je důvod k reklamaci si netroufám tvrdit, záleží o který produkt jde.

aliendrone

Eh, nejsem si jistý, ale domnívám se že je povinnost u prodávaného zboží mít český návod nebo alespoń odkaz na něj v elektronické podobě. Tudíž podle mne ANO. Ovšem u Čongů v tržnici nebo na Aliexpresu bych s tím moc nepočítal. ;) :)

Drap

Teoreticky je to možné. Většinu návodů však lze nalézt na netu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.