jepik

Co znamená česko-anglická slovní hříčka Lit(win)ov ve spojení s hokejovým mužstvem Litvínova?

Odpovědi
ivzez

Co znamená slovo win?
A co víte o hokejovém mužstvu Litvínova?

autacek

win jako vyhrát

annas

1. Je možné, že slovo Litwinov souvisí s tzv. Burke-Litwin modelem, tím, že "model Burke-Litwin se snaží změnit výkonnost týmu nebo organizace tím, že vytvoří vazby mezi výkonem a vnitřními a vnějšími faktory ovlivňujícími výkon. " atd.

https://www.brig­hthubpm.com/chan­ge-management/86867-explaining-the-burke-litwin-change-model/

Takže tato změna je vidět z upraveného názvu – Litwinov = Litvínov.

2. Název obce měl zřejmě původ v německém osobním jméně Liutwin – Litvín. Známe jej ve tvaru: Niderleutmansdorf, Nieder – Leitensdorf a česky Doleynij Litwinow, Doleyssi Litwinow, Dolnij Litwinow. Přívlastek \„Dolní\“ odlišovalo obec od zmíněného města Litvínova, do roku 1949 nazývaného \„Horní\“. "

Protože bec Dolní Litvínov byla zlikvidována spolu s Růžodolem v letech 1957 – 1959., možná jde o i její připomenutí, protože oddíl se původně jmenoval Horní Litvínov.

http://www.za­nikleobce.cz/in­dex.php?detail=1436641