xiperio

Co všechno se může dát do plastového odpadu?

PET láhve. A co dál. Je hromada plastu který si domů přineseme, jako jsou různé kelímky od jogurtů,vaničky od zmrzliny, Sáčky od nakládaného zelí. sáčky od rohlíků, krabičky od léků, různé nádoby od přípravků na mytí, čistění apod, od stolního oleje, síťky od ovoce a zeleniny, anebo třeba úchytka na kuchyňské lince, která je celá taky z plastu, propisky, atd. No je toho moc. A člověk neví. Existuje někde oficiální relevantní seznam co ano a co už ne?

Odpovědi
Ametyst

Plast je jednou plast, tak patří do kontejneru na plasty. Nikdo mi nezaplatil kurz praktické chemie, kde bych se dozvěděla, které plasty jsou recyklovatelné, a které se sbírají jen proto, aby neležely odhozené podél cest a po lesích. Co se recyklací týká, mnohem hodnotnější suroviny jsou sklo, papír a kovy.

Drap

Vše co je plastové, bez kovů, tuků a podobně. Propiska třeba obsahuje i kov. Pokud ji rozebereš a dáš pouze plastové věci, je to v pořádku. Nelze mít ucelený seznam, těch věcí z plastů se vyrábí tolik, že seznam by byl nekonečný. Stejně většina plastů jde do spalovny, nebo na skládku. Recyklace plastů zpravidla nepřesáhné 30%

marci1

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.
Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.
Plast patří do žlutého kontejneru. V průměrné české popelnici zabírají nejvíc místa ze všech odpadů, proto je nejenom důležité jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením. V některých městech a obcích se spolu s plastovým odpadem třídí i nápojové kartony. Záleží na podmínkách a technickém vybavení třídících linek v okolí. Proto je důležité sledovat nálepky na jednotlivých kontejnerech. Mimo níže uvedených značek do těchto kontejnerů můžete vyhazovat i odpady označení číslem 7. 🙂
U nás můžeme do „plastu“ vhazovat i nápojové kartony od mléka, džusu, vína (dle nálepky na kontejneru).
https://www.jak­tridit.cz/cz/tri­deni/jak-spravne-tridit---barevne-kontejnery/plast

Pepa25

Samozřejmě, že existuje seznam – viz odkaz na stránky společnsoti, která provozuje český systém „barevných popelnic“.
Jdou tam všechny druhy plastů, spíš jsou výjimky, co ne:

  • mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků
  • obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek
  • podlahové krytiny a novodurové trubky

Zdroj: https://www.e­kokom.cz/cz/os­tatni/pro-verejnost/kratce-o-trideni-odpadu

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

A to ty kelímky od jogurtů vaničky od masa, zmrzlin a různých parcích prostředků musím umývat?

Pepa25

https://www.jak­tridit.cz/cz/ra­dy-a-tipy/otazky-a-odpovedi/je-nutne
Osobně vyplachuji zbytky, aby to zbytečně nesmrdělo

xiperio

Plast a umělá hmota jsou stejné? Takové dětské hračky jsou z umělé hmoty. A patří tam?

elkon

Umělá hmota je obecný název pro plasty.