ivzez

Co všechno byste byli ochotni udělat pro životní prostředí? Připlatili byste za ekoProud?

Asi před hodinou jsem v rádiu zaslechla reklamu, která mne zaujala natolik, že jsem si ekoproud vyhledala.

Na první poslech mi bylo jasné, že jde o nesmysl → podobně jako „nástavce“ do zásuvek, které mají „vracet“ elektřinu z jaderných zdrojů zpět do sítě a majitelům „vychytávky“ ji nepustí do bytu.

Jenže ekoproud u nás nabízejí i velcí distributoři (roufne si někdo odhadnout, kolik lidí se na to nachytá?), navíc jde o mezinárodní záležitost. Vzhledem k tomu mne napadá, jestli nejde o „přípravu“ na větší zdražení energií…

Co o tom soudíte?

Nejlepší odpověď
Kepler

Samozřejmě, že jsem zastáncem výroby elektřiny z alternativních a ekologických zdrojů, ale u nás to bylo špatně pojato. Mám dojem, že právě aféra kolem solárních baronů nám paradoxně elektřinu prodražila, takže jsme si už všichni pořádně připlatili. Nejlevnější elektřina je ta, která se nemusí vyrobit.

Další odpovědi
aliendrone

Nevím, o co jde (princip fungování), takže je těžké si udělat obrázek. Pochopitelně technicky v žádném případě NEJDE jednou dodaný proud do sítě odlišit od sebe (zda-li je, nebo není „ekologicky vyroben“)

Tudíž – ať je za tím cokoliv, spíš je to jen „stahování vody na svůj dvorek“ (pochopitelně pod záminkou bohulibé „eko prospěšnosti“). Se domnívám, jak říkám, je to pro mě novinka.

Energie se zdražovat BUDE (jakkoliv nejsem schopen odhadnout razantnost zdražení ani dobu, nesleduji to) právě v souvislosti s úbytkem klasických zdrojů (laciných) a jejich nedostatečnou (a DRAHOU) náhradou (z těch „ekologických“). Prostě poptávka převýší nabídku a to vede ke zdražení. O svinstvech na úrovni státu – zvýšení daně z elektřiny apod. nemluvě.

To bude panečku vejvar, až auta a kdeco budou jen na elektřinu, která bude „eko“ (tudíž nedostatková) a podle toho drahá. Uhlobaroni a ropní magnáti budou v porovnání s EKOelektrobarony žebrácká lůza. :D :D :D

Drap

Jsou to jen marketinkové kecy, jak získat více peněz a dirigovat více lidí.

klumprt

Že bych platil dobrovolně víc za nějaký jiný, „ekologicky vyrobený“ proud, tak to ne.

Jsem třeba ochoten ještě více omezit spalování nafty. Myslím, že na agendu, kterou zabezpečuju (cesty do práce, nákupy, výlety…), spálím už teď míň nafty než je průměr, i když se to těžko porovnává. Například jezdím do práce ještě se dvěma kolegy, takže každý spotřebujem téměř pouhou třetinu PHM (ono je to trochu víc), než co bychom spotřebovali jízdami sólo. Drobné nákupy pořizuju pěšky nebo na kole. Jezdím daleko víc vlakem než před pár lety.
Dále bych uvažoval o omezení plastových obalů v domácnosti. Už teď pijeme vodu z kohoutku, pivo z vratných lahví – pet flašek vyhazujeme naprosté minimum. Neberu si sáček na chleba a na rohlíky zvlášť, dávám je dohromady. Banány kupuju bez obalu. A jistě by se dalo ledacos ještě zdokonalit.

Dochy

Myslím, že tady jde o nepochopení produktu. Neviděl/neslyšel jsem danou reklamu, ale předpokládám, že jde o produkt, který už tu nějaký čas je (možná pod jiným názvem). Samozřejmě fyzicky nekoupíte jinou elektřinu. Stejně jako peníze nesmrdí, ani elektřinu v zásuvce nerozdělíte na jadernou a uhelnou. Ale: zrovna tak nedostanete jinou elektřinu podle toho jestli máte smlouvu s ČEZem nebo s Bohemia Energy. ČEZ i ostatní dodavatelé elektřiny ji někde musí nakupovat – nějakým způsobem dochází k vyúčtování mezi vámi a dodavatelem a pak mezi dodavatelem a výrobci. Pokud si zaplatíte ekoProud, pravděpodobně v rámci tohoto programu za vaše peníze bude dodavatel nakupovat jen u vybraných výrobců (tj. třeba od solárních baronů, z větrných farem, z bioplynových stanic,…)

Pokud jde o to co bych zaplatil: Ano byl bych ochoten jemně připlatit pokud bych viděl nějaký konkrétní přínos. Ale vím, že z velké části cena je svázána i s ekologickými dopady. Pokud zaplatím místo pěti korunami patnácti, pak velká část z toho rozdílu půjde pravděpodobně na nějakou „subdodávku“. Takže například v elektrice za 5 kč nakoupím: 2kč uhlí, 1kč elektrárna (ocel, beton), 1kč doprava uhlí, 1kč práce. V elektrice za 15kč nakoupím: 0kč sluneční svit, 0,50 kč údržba, 2kč práce na stavbě elektrárny, 13kč materiál elektrárny (polovodiče a plasty do panelů, hliníkové konzole, nějaké halíře na řídící elektroniku)… Jsem opravdu ekologickej tím že si kupuju ty plastové desky na FV panely? Kolik uhlí bylo třeba na výrobu? Kolika lidem jsem tím třeba zaplatil leteckou dovolenou na Honolulu (vč. veškeré té spálené ropy)?

(finanční rozdělení je jen pro ilustraci a vycucáno z prstu, jde o princip, nikoli skutečné porovnání)

Mc Merkurion

… ale dyť už platíme >>> fotovoltaiku a jiné a NEDOBROVOLNĚ !!!

Pepa25

Nesmysl je to jen relativně, viz třeba komentář na webu PRE:
„Dostanu do zásuvky skutečně zelenou elektřinu?
Fyzikálně ani technologicky není možné zajistit, aby elektřina vyrobená ve vybraném typu elektrárny byla spotřebována v konkrétním odběrném místě, například v tom vašem. Ekonomicky to však možné je! Zelené elektřiny nakupujeme vždy takové množství, které bezpečně pokrývá spotřebu našich zákazníků, kteří o ni projeví zájem, proto zaplatíte vždy pouze za 100% zelenou elektřinu. Kladné saldo bilance je certifikováno společností TÜV NORD CZECH, s. r. o. Dodávku elektřiny s produktem PREekoproud lze tedy bezpochyby označit jako 100% zelenou.“
S přípravou na zdražení to nemá nic společného, prostě se lidé hlavně na Západě víc zajímají o zdroje elektřiny (samozřejmě je kolem toho hodně mýtů a „zelenost“ většiny zdrojů je relativní).
O připlacení uvažuju, ale myslím, že víc dělám tím, že energií šetřím.

Hlada

Naše republika leží tam, kde leží. Slunce tu svítí jen pár dní v létě, vítr trvale nefouká, velké řeky netečou a nebude tomu jinak za žádné peníze. Alternativní zdroje budou vždycky okrajové, nespolehlivé a do doby, než budeme schopni akumulovat energii, budou muset být stejně 100% zálohované klasickými elektrárnami.
Do odkazu jsem dal zajímavý rozbor jednotlivých zdrojů.

Zdroj: http://www.obec-vyprachtice.cz/clan­ky/zdroje-elektricke-energie-v-cr/

cochee

Faktem je, že za „ekoproud“ či jakkoliv se to jinak nazve, platíme všichni (kdo platíme za elektřinu) už nějakou dobu. Stačí se podívat na fakturu za elektrickou energii a tam trůní mmj položka „Vyúčtování platby za regulované služby elektřiny“ a v jejím rámci podpoložka „Cena vícenákladů na podporu elektřiny z OZE, KVET a DZ“. (Je možné, že různí prodejci elektřiny to nazývají trošku jinými slovy anebo v jiném slovosledu.) Vysvětlivka na mé faktuře zní: „Cena vícenákladů na podporu elektřiny z OZE, KVET a DZ – cena na krytí vícenákladů spojených s podporou elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE), kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) a druhotných zdrojů (DZ).“ Co je to ten ekoProud jiného nežli položka „OZE?“

anonym

ne, nejsem ochoten připlácet za ekoproud protože nevěřím tomu že ty peníze by na to skutečně byly využity. Víte jak to s rozpočtem chodí, politici jsou rádi že dostali 5 miliard navíc a místo aby je vrazili do výzkumu tokamaku nebo stelátoru tak s nimi zaplácnou díry v sociálním pojištění 🙂

Jsem pro to ochoten ale investovat do vlastní energetické nezávislosti, jsem ochoten kupovat vlsatní solární panely, vlastní baterie a stavět svoji vlastní soběstačný energetický ostrov, případně se na tom podílet se sousedy se kterými by bylo snazší navzájem vyrovnávat spotřebitelské výkyvy agregací.
Pokud by mé město rozjelo lokální program energetické nezávislosti kdy se z počátku třeba jen malé vilové čtvrti budou navzájem propojovat do agregovaných sítí solárních elektráren a baterií, které si navzájem pomáhají vyrovnávat špičky ve spotřebě, rovněž bych se do toho okamžitě zapojil.

Myslím že tudy vede cesta. Vlastní energetická nezávislost …

Kryšpín

Připlácím a po přečtení knihy Solární baroni od A. Vitáskové věřím v Solární boháče a rovněž jsem pochopil jakou cenu má slunce pro obyčejné lidi a pro Lepšo lidi.

Edison

Ekoenergie NEEXISTUJE!!! Jediná ekoenergie, která existuje je ta, která se NESPOTŘEBUJE, tedy není nutné ji vyrobit!!! A za to fak platit nehodlám. Cokoli jiného se jako EKO pouze tváří a emise jsou pouze redistribuovány do jiných oblastí. Elektromobily? A jak je jako kdo chce nabíjet? Na to totálně neexistuje infrastruktura a vybudovat ji je na mnoho desítek let. Nabíjení? Sorry, ale jezdit a každou chvíli odstavit auto na půl hodiny, abych pak zase mohl popojet o pár km? NE! Tuhle jsem četl krásný článek, jak poicajti museli vzdát honičku s lumpem jen proto, že se jim vybila tesla. O tohle fak někdo stojí? Já teda NE.

Beno

Elektřinu v minulých letech zdražovaly špatně nastavené výkupní ceny z fotovoltaických elektráren. Je potřeba budovat více obnovitelných zdrojů, používat je i pro vlastní potřebu.
Budovat i větrné elektrárny, kde je výkupní cena el. energie nízká. Nahrazovat hlavně uhelné elektrárny pro vysoké emise CO².
Lepší je dovážet část el. energie ze solárních koncentračních elektráren třeba z Afriky do Evropy, než spalovat uhlí a stavět nové jaderné elektrárny.

anonym

aliendrone: zásadní rozdíl – a trochu mne překvapije že ho vůbec musím zdůrazňovat – je ale v tom že elektrickou energii může vyrábět prakticky kdokoliv a konkurence bude i přes pokřivení dotacemi a zvýhodňováním určitých zdrojů vždy velmi ostrá. Těžit ropu ale mohou jen ti co náhodou sedí na ložisku, což konkurenci dodavatelů výrazně omezuje a zdroj energie prodražuje.

klumprt

Tady to elektrobláznění smrdí krutým omylem.

Větrné elektrárny zabíjejí ptactvo, mají omezenou životnost, jejich výroba a následná recyklace není bůhvíjak eko. Obdobně u solárních panelů, tam je zase problém, že zabírají půdu.
Elektromobily ve větším měřítku jsou nesmysl, dokud budou záviset na proudu z tepelných elektráren. Ty auta budou vytvářet emise akorát někde jinde. Jaderná energie je v Německu a Rakousku tabu, u nás zatím ne, ale pokrokové názory dovážené z uvedených zemí bude obtížné zastavit. Kromě toho je problém s životností a recyklací baterií, na které ta elektroauta jezdí. Zde se čeká, až vědci vymyslí nějaká vylepšení. Co když ale nic nevymyslí, co když to prostě nepůjde? Kde je zaručeno, že jednou půjde vše, co si usmyslíme?

Pepa25

Žádný zdroj není ideální, proto to vždy bude mix. Pálení uhlí je ale nejhorší. V Německu byly třeba všechny uhelné elektrárny o víkendu úplně vypnuté a nyní jedou na minimum díky přebytku lektřiny z větru. Není pravda, že elektromobily budou záviset na uhlí. Jejich velká výhoda je, že se mohou nabíjet v noci, kdy je jinak spotřeba proudu nejnižší. U elektroaut není potřeba čekat na vymýšlení nějaký vylepšení, dnešní jsou plně funkční.

Dochy

Jenže v noci toho solární panely moc nevymyslí a vítr většinou také nebývá nic moc. Dále není ani infrastruktura na to, aby dovolila nějaké řízení této zátěže. Pokud by bylo možno hýbat třeba s cenou elektřiny v několika stupních z minuty na minutu, pak by třeba i majitel vozu s ohledem na vybitost vozu a předpokládaném využití vozu v nejbližší době říct nabíječce za jakou cenu může nabíjet a nabíječka by mohla jet třeba v době, kdy rozvodná soustava opravdu neví co s vyrobenou elektřinou…

anonym

"kde je zaručeno " … zaručeno je to že aktuální stav je neudržitelný a téměř jakýkoliv příslib lepšího řešení je lepší než udržování aktuálního stavu beze změn. Tato transformace na obnovitelné zdroje samozřejmě smysl má, mohou tam nastávat dílčí problémy, ale celkově je to správný trend.

anonym

Naštěstí vedle obnovitelné energetiky tvořené malými solárními a větrnými eketrárnami, evropa masivně investuje i do projektů které by mohly problém řešit v mohem větším rozsahu, viz TOKAMAK ITER, velmi doporučuji shlédnout zde https://www.y­outube.com/user/i­terorganizati­on (EU celý tento projekt profinancovává z 50% a je jednoznačným tahounem tohoto vývoje, ostatní včetně slavné USA do rozpočtu jenom přicmrndávají) … netvrdilbych tedy že to „elektrobláznění“ jak píšeš spěje ke krutému omylu, naopak jsou tu v chodu velmi nadějné projekty.

anonym

Po dokončení ITERu je plánována stavba dalších dvou tokamaků, mohlo by to mít náběh na šťastný konec. Problémem je tu ale čas … dokončení funkčních tokamaků může být otázkou třeba dvaceti let, ale průvodní jevy skleníkového efektu nebudou tak dlouho čekat, ty mezi tím budou eskalovat a proto se heldají řešení kde to jen jde a bere se s povděkem i to, že nekdo pokryje pole solárními panely, protože v kritické situaci ve které se nacházíme i to má smysl.

ivzez

@Kepler,
já přece nezpochybňuji výrobu (také jsem jejím zastáncem) elektřiny z alternativních a ekologických zdrojů. To samozřejmě má smysl, jen jsme měli začít dřív a u nás to mělo být pojato lépe.

Zpochybňuji „prodej ekoproudu“, protože v síti je elektřina od všech výrobců a nejde pro toho, kdo za něj připlatí, oddělit a dodat pouze proud vyrobený z obnovitelných zdrojů.

ivzez

@Kryšpín → oceňuji, že jste se přiznal.

ivzez

Odkaz nedávám záměrně.
Našla jsem jen nabídky ekoproudu, obávám se,
že by mi otázku kvůli reklamě někdo nahlásil.