Avatar uživatele
Registrovaný

Co to je laktační psychóza?

Co to je laktační psychóza?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Laktační psychóza se nemusí projevit hned po porodu. Může mít velmi pozvolný nástup, takže k dramatičtějším výkyvům chování dochází klidně i po pár týdnech.

Laktační psychóza se projevuje tak, že žena začne být netečná, nemá zájem o dění kolem sebe, trpí nechutenstvím, pocity sebeviny. V těžších případech trpí halucinacemi, nemá zájem o dítě a může to vyvrcholit až sebevražednými pokusy.

"Hlavním projevem jsou stavy zmatenosti, dezorientace, bludných představ. Matka je zkrátka mimo realitu a hodnotí ji neadekvátně,"

Matka si často také ani neuvědomuje, že má dítě, nebo ho nepovažuje vůbec za svoje, a někdy dokonce ani za živou bytost. Může tedy ohrožovat nejen sebe, ale i své potomky. Od běžné deprese se laktační psychóza liší hlavně změněným vnímáním reality. "U klasické deprese má člověk skleslé nálady, prožívá psychické trápení, ale kontakt s realitou je zachován,"

Psychické problémy způsobuje výrazný pokles hladiny hormonů po porodu. Účinek kolísání hladiny hormonů ženy ze života znají také například jako premenstruační syndrom nebo stavy v průběhu těhotenství. To je ale jen slabý odvar proti situaci po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky. Navíc na ženu působí tlak a stres. Otázky jestli zvládne být matkou, jestli se dokáže postarat o dítě. To vše spojené s vyčerpáním organismu z porodu a nevyspáním po porodu.

Co tedy dělat pro zlepšení vaší psychické pohody? Spěte. Když usne dítě, všeho nechte a jděte si zdřímnout s ním. Někteří odborníci sice radí dítě budit po třech hodinách na kojení, ale pokud se cítíte unavená a nevyspalá, poslechněte raději odborníky, kteří říkají, že se nemá dítěti buzením narušovat spánkový rytmus.

Nesnažte se mít domácnost v perfektním stavu. Návštěvy raději odmítněte nebo je případně zaúkolujte, ať vám pomohou například s žehlením. Pokud začnete mít pocit, že péči o dítě a o domácnost nezvládáte, raději se hned svěřte partnerovi nebo nejbližší rodině, aby měl někdo váš stav pod kontrolou. A případně vás včas odvedl za odborníkem.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Sˇpatný psychický vztah po porodu.Můževést k zmatenosti,jednání ,které žena nzažila.
Stavy nepříčetného chování.


Avatar uživatele
Pokročilý

laktační psychóza

laktační psychóza – označení pro různé duševní poruchy v šestinedělí, resp. vzniklé v souvislosti s porodem, často rázu deprese tzv. poporodní deprese. Vzácněji probíhá prudce poruchy vědomí, delirium, amence. Prognóza je obv. dobrá, někdy je nebezpečí sebevraždy suicidia. V šestinedělí však též může vzniknout endogenní psychóza laktace


Avatar uživatele
Pokročilý

Přesně jak píší kolegové. Jen bych ještě dodal, že v dnešní době mají nemocnice pro takové případy vyškolené psychology.


Avatar uživatele
Pokročilý

Opravdová poporodní deprese či laktační psychóza se projevují tak, že žena začne být netečná, nemá zájem o dění kolem sebe, trpí nechutenstvím, pocity viny, je stále unavená, trápí ji pocity beznaděje, mívá noční můry, v těžších případech trpí halucinacemi, nemá zájem o děťátko a může to vyvrcholit až sebevražednými pokusy.

Výrazným poznávacím znamením tohoto onemocnění je ztráta kontaktu s realitou – maminka s laktační psychózou neví, jaký je den, kolik je hodin, jak se jmenuje, bojí se běžných předmětů, jako je kartáček na zuby. Je velice důležité, aby si rodina maminky s laktační psychózou uvědomila, že bez jejich pomoci to sama nemůže zvládnout a že je opravdu velmi vážně nemocná.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 2617
Zlatý annas 1787
Zlatý marci1 1743
Zlatý mosoj 1709
Zlatý Kepler 1498
Zlatý hanulka11 1028
Zlatý gecco 846
Zlatý quentos 839
Zlatý briketka10 820
Zlatý zjentek 796

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.