kratagott

Co se děje s laktózou v mléce, z kterého se vyrobí jogurt?

Obsahuje jogurt laktózu, když ho vyrobím z čerstvě nadojeného, neodstředěného mléka a jogurtových kultur?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Většina laktózy se rozštěpí na glukózu a galaktózu Má to na svědomí enzym laktáza, který produkují jogurtové kultury.

Další odpovědi
Kepler

K Lamalam bych ještě dodal, že proces fermentace se nezastaví v rozštěpení laktózy na jednodušší cukry, ale (jak praví tetka Wiki) pokračuje přeměnou velké části laktózy na kyselinu mléčnou a další látky jako jsou těkavé mastné kyseliny, acetaldehyd, CO2, etanol. Pokles pH daný kyselinou mléčnou způsobí vysrážení mléčných bílkovin.