Stilinski24

Co nedělat, aby počítač dlouho vydržel?

Odpovědi
Mirek Darvas

to nejde tak říct neznáme parametry toho počítače, jinak všeobecně nestahuj vir

Nassin

Nejlepší způsob by byl, kdybys PC zakonzervoval, tedy nepoužíval!
Mám ještě funkční PC snad 20 let starý, a to jsem na něm dělal hodně, i viry jsem si natahal. Jediná porucha byl zdroj.

anonym

Hrozně záleží na použitém železe. Existuje ovšem celá řada obecných faktorů. Zaprvé prostředí/zázemí → prašnost, tepelná kapacita místa, krytí součástek a stínění, způsob používání, … Například tepelná kapacita místa a prašnost jsou nejdůležitějšími prvky snad každého železa. Není to jen o tom, zda je místo chladné/teplé, ale zda umožňuje dostatečně tepelnou výměnu. Například PC proti izolované stěně bude hůře chladit, než PC proti zimu-sálající … Ostatně to platí pro jakékoli elektro – umístit spotřebiče navzájem tak, aby si neohřívali chladící mříž atp. → určitě bych nedával PC vedle lednice. Prašnost je snad jasná – často lidé PC zastrčí na nepřístupné místo – to pak nemohou čistit a navíc pokud je u nohou, tak ty ještě hezky pokaždé rozvíří oblaka. Ideálně PC naprosto izolovat od prachu. Lidé také často vysouvají PC, tiskárny atp. ze síte, aby je nepoškodil zkrat, či co. Přitom tyto spotřebiče potřebují neustále aktivní zapojení, jelikož už jen provádí nepřeberné množství operací za neaktivního režimu. (Tiskárny například provádějí čištění.) V PC je pak baterie BIOSu, grafická karta, internetová karta, … Obecně daleko lépe a déle fungují PC nevypínané, než PC vypínané rovnou i ze sítě. Největším strašákem jsou zastaralé, anebo špatné ovladače – proto jsou aktualizace tak důležité. Ovladače mohou vést ke špatnému používání součástek HW. Každý HW pracující s pamětí by neměl být vytěžován na 100 %, ale měl by mít prostor pro práci tak, aby nebyl zbytečně přetěžován tříštěním operací na malé kousky, které musí zpracovávat 20× tolik. Co 500 MB, to 20 MB na operační činnosti minimálně. Pravidelné čištění, kontrolování teplo-vodivé pasty a celkově chladícího systému. V okolí zařízení by měl být dostatečný prostor nejen na cirkulaci vzduchu – tzn. nic v okolí PC neodkládat a s čímkoli pracovat minimálně 50 cm od PC … V bedně nechávat jen originální otvory pro větrání – jakékoli odstraněné součástky nahradit minimálně krytkami. Nic nenechat zajít daleko, pravidelně čistit i aktualizovat SW.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.