Jiří Bohumil

Co může způsobovat neostré fotky na fotoaparátu smartphonu?

Mám cca 2 roky starý smartphon Acer Liquid Z410 s Androidem 4.4.4 KitKat. Jeho zadní fotoaparát má rozlišení 4 Mpx s automatickým ostřením. Dělal docela dobré fotky. Nyní jsem ale zjistil, že jsou fotky, i za dobrých světelných podmínek, pořízené v „normálním“ režimu, rozostřené. ☹
Pokud jej přepnu do režimu HDR, jsou podstatně lepší. V dřívější době mezi nimi, co se týče ostrosti, nebyl žádný velký rozdíl.
Při pohledu na monitor, před exponováním, je obraz pěkně ostrý, takže objektiv by měl být OK. Při expozici však, jak se mi zdá, dojde ke krátkodobému rozostření a výsledná fotka je neostrá.
A nejde určitě ani o pohyb mobilu při expozici, dělá to i na stativu a ovládáním hlasem, takže bez jakéhokoli mechanického vlivu.
Na tomtéž manželčině smartphonu, se kterým mám možnost srovnání, jsou fotky pěkně ostré, v obou režimech, jako byly i dříve na mém.
Na předním foťáku-„selfie“ 2 Mpx, s pevně nastaveným objektivem, jsou fotky stále stejné, jako původně.
Zkoušel jsem různé možnosti, nastavení a přepínání, ale výsledek je stále stejný.
Předmětný smarphon „neutrpěl“ žádný „úraz“ ani nijaké přehřátí a podobně, ani nebyl „napaden“ žádným virem.
Nemohlo by mít na funkci ostření vliv třeba i nějaká aplikace? Na mém je nemám všechny shodné s manželčiným, mám jich víc.
Nemáte někdo podobnou zkušenost (třeba i s kompaktem), případně nevíte, o co by mohlo jít, případně co ještě zkusit?
Oprava v servisu nepřipadá v úvahu, byla by asi „neekonomická“.;-)

Nejlepší odpověď
autacek

Měl jsem identický problém, nemůže to být chybou ve firmware (neproběhl update?). Nakonec jsem si dřív pořídil jiný telefon, tak jsem to přestal řešit.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… stáří … doléhá nejen na nás, vlastní zkušenost (nejen se životem, ale i s fotomobilem, dříve dobré, ostré fotky, nyní rozostřené) …

Roman71

Optikou objektivu v mobilním telefonu pohybují cívky v magnetickém poli, obdobně jako u laserové mechaniky při čtení nebo pálení disků. Tady může neostrost způsobit vniknutí prachových částeček do mechanické části objektivu a těsně před expozicí, když se aplikace v telefonu snaží znovu doostřit, zůstane čočka viset kdesi mimo místo, kam by se měla dostat a výsledná expozice je neostrá.
Vzhledem k velikosti optiky v mobilních telefonech nevím, zda by se tím chtěl zabývat nějaký specializovaný servis. Maximálně tak optiku v telefonu nechat prověřit a vyměnit, pokud je ještě v záruce. Jinak už se to nejspíš nevyplatí.

aliendrone

Nechci strašit, ale 2roky… není vyloučeno, že jsi obětí politiky „programového zastarávání“. Pokud v HD fotí správně, příčina je v softu.

mosoj

Doporučuji opatrně očistit objektiv jemným štětečkem a roztokem na čištění objektivů. Postačí i kapka lihu. Obraz se zaostřuje v okamžiku expozice. Nikoliv při prohlížení na displeji, téměř určitě na základě rozdílu kontrastů na hranách. Fázové ostření mají až novější a dražší telefony.
Objektiv musí být čistý. Je jisté, že se za dobu používání zamastil!! a jenom otření nepomůže.

HDR je vždy složení několika snímků ( nejméně dvou) s různými expozicemi. Což se děje softwarově a součástí je i doostřování snímků. Proto HDR vychází lépe.

autacek

Měl jsem identický problém, nemůže to být chybou ve firmware (neproběhl update?). Nakonec jsem si pořídil jiný telefon, tak jsem to přestal řešit.

Jiří Bohumil

Roman71– zajímavé je, že v režimu HDR je foto ostré, takže, v případě ovlivnění ostření mechanickým způsobem (zrníčko prachu), by se mělo projevovat v obou režimech, vzhledem k tomu, že oba ostří.;-)

Roman71

Jiří, vycházel jsem z toho, co se mi tady stalo s jedním telefonem. Příčina u toho tvého může být jinde, o tom nepochybuji. HDR režim skládá různě exponované snímky na sebe a dělá s nimi ještě jiná „kouzla“, jak tady zmínil mzm. Těžko říct, ale tohle mne napadlo jako jedna z možných příčin.. :)

mzm

U toho HDR se výsledek počítá z více fotek, je tam srovnávání fotek doostřování a jiná matematická kouzla, tak je možné, že i když zdrojové fotky nejsou úplně ostré, výsledek z HDR je touhle výpočetní magií vylepšený.
Zase prach bych neviděl jako příčinu, tyhle objektivy bývají dost utěsněné, ale můžu se mýlit.

autacek

Mě se stávalo, že obraz byl při namíření ostrý, ale při zmáčknutí spoušti objektiv (ostření) jakoby přetáhl. Čistota objektivu byla samozřejmostí.

mosoj

Pokud používáš AF ( automatické ostření) foťák si zaostří tam kam je to snazší. je třeba si vybírat bod kam chceš aby foťák ostřil. Některé mobily to ale neumí!!!