Kerynka

Co je to stejnosměrný proud?

Nejlepší odpověď
mosoj

Elektrický proud je uspořádaný pohyb částic s elektrickým nábojem. K tomu aby alektrický proud tekl je zapotřebí rozdíl elektrických potenciálů (EMS) na svorkách zdroje.

Pokud se směr pohybu částic ( elektronů) nemění jedná se o stejnosměrný prou­d.

S neměnnou velikostí proudu to nemá nic společného.
Doplňuji:
Směr elektrického proudu je domluven od kladného k zápornému pólu zdroje, bez ohledu na skutečný směr pohybu částic nesoucích elektrický náboj. Ve složených elektrických obvodech se směr proudu v jednotlivých větvích určí pomocí Kirchhoffových zá­konů

Další odpovědi
www

Měl jsem kdysi jednoho vedoucího odborníka v této oblasti a vrcholem jeho znalostí bylo to, že stejnosměrný proud pálí a střídavý kope.
Úspěšně se s těmito odbornými znalostmi propracoval do krásného důchodu 😁!

anonym

Kerynko, i na tuto otázku najdeš 4 stránky odpovědí. Zkus použít modrou lištu.

Michal Kole

Elektrický proud mající stejnou velikost po celou dobu působení.

Např. proud z baterie, akumulátoru, či napájecího stejnoměrného zdroje – nabíječka k mobilu

http://elektronika-me-hobby.8u.cz/druhy-elektrickeho-napeti-a-elektrickeho-proudu.php

http://elektronika-me-hobby.8u.cz/e­lektricky-stejnosmerny-proud.php

Mapel

Stejnosměrný proud je jak bylo správně řečeno pohyb elektronů, který je kladný nebo záporný v celém svém průběhu. Nedochází k výkyvům a má stále stejnou hodnotu – kladnou nebo zápornou. Střídavý proud právě střídá svojí hodnotu v rámci jedné periody od nuly do kladného maxima zpět do nuly a opět do záporného maxima.