Co je to palmitát vitamínu ?

Co je to palmitát vitamínu ? Často se vyskytuje na tabulkách multivitaminových přípravků, např. vitamín „A“ palmitát …
Jedná se o něco jako provitamín, tedy forma u které nehrozí předávkování, nebo se jedná o něco jiného ? Děkuji

Odpovědi
Lencis

Palmitát je produktem dráhy katalyzované synthasou mastných kyselin.
Palmitát je prekursorem nasycených i nenasycených mastných kyselin.

Reakce katalyzované synthasou mastných kyselin vedoucí ke vzniku palmitátu
• vstup substrátů
• kondenzace
• redukce
• dehydratace
• redukce
• hydrolýza
opakování 7×
palmitoyl-enzym

a vznik palmitátu

Jde o zcela neškodnou přírodní látku, přidávanou jako emulgátor.