Kelt

Co je lepší při likvidaci dluhů?

Někdo potřebuje peníze a vezme si půjčku. Splácí nějakou částku několik let a samozřejmě. že z dlouhodobého hlediska zaplatí více. Ale dotyčný člověk získá peníze, kterými by mohl půjčku splatit dříve. A ještě mu zbude. A co je lepší, vyplatit se co nejdříve, nebo splácet dále? . Třeba smlouva na 5 let a nesplácím ani rok. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Dochy

To záleží.
Obecně je lepší zlikvidovat dluhy.

Nicméně, pokud je člověk rozumnej, může být lepší udržet si hotovostní rezervu pro případ akutní potřeby (nemoc, havárie v domě apod…). Je ale důležité mít přehled a sebekontrolu. Jsou lidé, kteří pokud mají peníze v ruce, začnou rozhazovat. Pak je jednoznačně vhodnější okamžitě splatit dluhy.

V některých případech se může stát, že úroky na půjčkách jsou menší než úroky na nějakém spořícím produktu. Pak může být vhodné se splácením počkat (podobná situace ale nastává jen vyjímečně a bývá krátkodobá)

Také jsou důležité podmínky úvěrové smlouvy. Nejsem si jist, zda je možné všechny úvěry splatit kdykoli před splatností bez sankce.

Další odpovědi
Kepler

Bohužel někteří poskytovatelé půjček stále ještě uplatňují penále za předčasné splacení, takže je nutno si spočítat, jestli se to vyplatí. K největším zlodějům v tomto směru patří třeba Essox. Dlouhodobé úroky na druhé straně dosahují strašidelných výšek, takže radši splatit co nejdříve, pokud to smlouva dovoluje a produkt je flexibilní.

elkon

Samozřejmě je nejlepší zaplatit dluh co nejdřív, je-li to možné. Nechápu, proč někteří poskytovatelé nemorálně vyžadují pokutu za to, že se jim jejich peníze vrátí.

Dochy

elkon: Já to chápu. Protože poskytování půjček je jejich živobytí. S tím poskytnout půjčku jsou spojeny nějaké náklady o kterých předpokládají, že se jim vrátí v úrocích. Pokud půjčku splatíš za měsíc místo toho aby ji rovnoměrně splácel 10 let, pak věřitel má příjem třeba 100 na úrocích, ale náklady třeba 1500 na vyhotovení smluv, jednání s Tebou, kontroly registrů,… Samozřejmě z toho nadšený nebude.