modnar

Co dělat s přejídáním a nekonečnou chutí na sladké?

Minimálně jednou týdně se dostanu do takovéto situace: dostanu chuť na sladké – a já si dám, ale nikdy mě žádné množství neuspokojí. Celý den/zbytek dne do sebe cpu, co najdu a co jen jde. Cpu se, i když už je mi špatně a jsem dávno plný. Někdy se mi to vleče více dní za sebou a nesním nic jiného, než nezdravé jídlo. Za den jsem schopen sníst třeba 2 tabulky čokolády, balík sušenek, několik toastů s nutellou a tím to zdaleka nekončí. Stává se mi i, že do sebe rvu tyhle věci, i když už je chuťově nijak nevnímám.
Odjakživa jsem měl zálusk na sladké a jedl víc než bylo zdravé, ale takhle hrozně se mi to děje asi poslední rok. Váhu mám v normě. Když na tenhle ‚záchvat‘ dojde, nic mě od toho neodradí, jako by mi úplně přeskočilo – čistit zuby, pít vodu, sníst zeleninu nebo něco jiného nikdy nepomohlo. Ve stresu ani depresi nejsem.

Může se jednat o nějakou poruchu? Jak/ s kým se to dá řešit?
Díky

Nejlepší odpověď
orwell

Musíš to pořešit hlavně sám se sebou. Chce to zejména silnou vůli a hlavně nemít nic z toho, co píšeš, v dosahu! Tedy nekupovat to a zásob se rázně zbavit! Kde nic není, ani smrt nebere. Jinak jsi ztracen. Na různé „odborníky“ nespoléhej, jen z tebe budou tahat prachy. Taky různé přípravky a umělá sladidla (např. Diachrom) nepomohou, i když slibují, že omezí chuť na sladké.
Dá se to zvládnout, obzvláště když nesedíš pořád před bednou a něco fyzicky děláš. To pak nejde pořád něco chroustat a popíjet, jako u PC. Taky něco spálíš a odvedeš myšlenky jinam, neboť u fyzické práce se musí leckdy i dost přemýšlet, aby sis neublížil 🙂

Další odpovědi
Ametyst

Sladkosti zabíjejí imunitu. V dnešní době virových epidemií by byla škoda si zničit zdraví mizernou disciplínou v jídle. Medicína odpověď nemá, je to jen na vás.

Jenznátnázor

Pro mě platí ,,nezačnu nepřeženu,,. Nebo také nebýt v blízkosti sladkého, tudíž si jej dát nemohu. Jinak doporučuji být najezen normální zdravé stravy ve správných intervalech, což pomůže k odvrácení pocitu hladu a následného přejezení se. A nezapomenout pít hodně vody! Hlad je přeci převlečená žízeň. Doporučuji také čaje a občas kávu třeba s rostlinným mlékem(chutná lépe, sladší) a když přijde chuť, tak si dát třeba ovoce(třeba i ve formě zmrzlinových sorbetů)! A ještě jeden z nejdůležitějších tipů, trávit čas venku(sportovat, chodit na dlouhé procházky, jít na návštevu,napa­lanovat si den). Doufám, že jsem pomohl))

Kelt

Co za to chceš dát, aby ses to odnaučil? Jsou na to kurzy, ale ty jsou dost drahé. Nepozoroval jsi, kdy začínáš mít chuť na sladké? Co tě motivuje? Na co myslíš, co si říkáš, co si představuješ, jak se cítíš? Asi to bude Pavlovův reflex. Pes vidí maso a slintá, pes slyší zvonek a slintá. Jak je to u tebe a proč jen někdy? Zjisti příčiny, podmínky reakce a máš to. A zkus třeba i lékařské vyšetření na krev a moč. Třeba to musíš doplňovat.

Kepler

Prý pomáhá dát si místo sladkého něco kyselého.