jirka21kufr

Co by se stalo, kdyby dostal člověk nosící brýle o dioptrii navíc nebo naopak?

Když má člověk předepsaný určitý počet dioptrií a dostane o jednu navíc, co se stane? Bude vidět lépe než ostatní? A co když dostane o dioprii míň?

Nejlepší odpověď
isteron2

Keď máte nesprávne zmerané dioptrie, alebo nemáte podľa lek. receptu, budú vás bolieť oči a hlava a nebudete dobre vidieť. Ináč zrak sa postupom času vyvíja. Mne namerali v 40. roku veku –1,5 D = mínus, po 5. rokoch zmenili na = 1,0. Po odchode do penzie som prestal nosiť mínusky, hoci som mal vodičský preukaz. Teraz vo veku 70. rokov už potrebujem na čítanie, občas + 0,5 D, Mínusky nosím len proti slnku, mám s protislnečným ochranným filtrom a vodičský som odovzdal. Na monitore si nastavím väčšie písmo a nepotrebujem okuliare.

Další odpovědi
Quimby

To, že by viděl líp než ostatní je blbost. Brýle zrak nevylepšují, ale korigují.

Oko samo o sobě má nějaké dioptrie, což není nic jiného než 1/ohnisková vzdálenost. Bohužel, někdy je tvar čočky v oku špatně a její optická mohutnost zapříčiní, že ohnisko čočky není přesně na sítnici jak by mělo, sítnice tedy dostává neostrý obraz a člověk vidí rozmazaně. Brýle jsou pak jen druhá čočka, která láme světlo tak, aby ho pak čočka v oku zobrazila na sítnici správně a člověk tedy viděl ostře.

Jak píší ostatní, s věkem se dioptrie mění, právě v závislosti na změně stavu čoček. S věkem čočka ztrácí schopnost měnit svoji mohutnost – ostřit. Zrak se tím paradoxně může na určitou vzdálenost zlepšit, protože čočka zůstane zaostřená na tu vzdálenost. Ale v důsledku pak člověk potřebuje různé brýle na čtení/na dálku. Které nahrazují ostření čočky v oku.

Brýle v principu slouží prostě jako lupa/mikroskop, taky když si chceš něco přiblížit, tak si to musíš ještě doostřit.

Jiří Bohumil

Otázka je, na co má být ten určitý počet dioptrií předepsán. Pokud jsem dalekozraký, mám dioptrie na čtení+počítač a pod. 3+, pak už potřebuji i na dálku (TV, auto), ale jenom 1,5+. A když „dělám“ elektroniku (velmi drobnou práci, čtu velmi drobné písmo) ze vzdálenosti cca 20 cm, pak používám 5+. Jak je to u krátkozrakých (ti potřebují brýle pouze na dálku), nevím. Výše uvedená zkušenost je konkrétní má. U „očařky“ jí specifikuji, na jaký účel předepisované brýle potřebuji. A ona mi je takto předepisuje. Jinak, používání brýlí na jinou vzdálenost, než na jakou jsou určeny, oči silně unavuje (oči i hlava bolí) a delší užívání by je určitě poškozovalo.
S přibýváním věku se většinou zrak zhoršuje do dalekozrakosti (nutno brýle „na čtení“ a viz výše). Zhruba do čtyřiceti jsem byl bez brýlí.

Dochy

Když ono se to projeví až se budeš chtít podívat na ten druhý vzdálenostní extrém, než na který potřebuješ brýle. A střídat korekce o více než cca 0,25–0,5 se nedá. On si na ten způsob vidění musí mozek zvyknout a je to na něj trochu záhul. Pokud k tomu máš alespoň trochu sklony, tak tě může i docela hezky rozbolet hlava…

Kepler

Isteron: mám skoro stejnou zkušenost, je to celkem častý jev, že po padesátce se zrak zlepšuje. Taky už brýle do dálky nepotřebuju, ale na čtení ano.