Tw!st

Čím si dokážete „vyčistit hlavu“?

Živím se teď tím o čem jsem vždycky snil a jsem spokojený, je to v podstatě mým koníčkem a dělám to rád, vydělám si relativně dobré peníze. Problém je v tom, že poslední měsíce můj život vypadá tak, že se v 10 ráno ponořím do práce, jsem do toho zažraný celý den a končím v 11 večer nebo někdy i po půlnoci. I přesto že mě to baví tak mám většinou večer pocit že mi praskne hlava a v noci se 5× probudím s tím jestli jsem na něco nezapomněl, ikdyž to dělám rád tak cítím velké napětí a stres… Udělám si přes den hodinu čas na fitko abych měl i nějaký pohyb, ale to je tak vše. Máte nějaké praktiky na uvolnění, nebo tzv. vyčištění hlavy? Něco co vám osobně pomáhá?

Nejlepší odpověď
quentos

Svižnou procházkou v přírodě.

Další odpovědi
Kepler

Pracovat hlavou 11 hodin denně v jednom kuse není dobré. Dopřej si přestávky na dobré jídlo a pití, fyzickou práci i sport. Úplně nejdůležitější je dostatečně dlouhý a plnohodnotný spánek. Nebo si jen tak někde sednout mezi stromy. A budeš jako jako čerstvě vyvenčený jezevčík.

anonym

Magnum .45 – to vyčistí jakoukoli hlavu. Jinak operní zpěv.

Gonfaloniér

Zanes si do toho trochu řád a organizaci. Stanov si čas na malé pauzy, pokud můžeš. Celkově si ten čas rozvrhni a práci si si uzpůsob tak, ať ti nejvíc vyhovuje. Prostředí, židle, zvuky, nějaký zápisník po ruce nebo co budeš potřebvat. Člověk může pracovat klidně celý den (+ spánek), ale důležité je si dělat ty pauzy, ale dělat je dobře. Krátké pár minutové pauzy, kdy si dáš čaj, něčeho se najíš (zkus si rozvrhnout i jídlo na den/týden, vem si k práci něco, s čím se nebudeš muset chystat, nějaké oříšky, ovoce, zeleninu… samozřejmě předem nakup). O těch pauzách si trochu i zacvič, klidně třeba jen 30 kliků a 50 dřepů, nebo plank. Obzvlášť pokud máš sedavou práci. Nejdůležitější ale je o těch přestávkách vůbec nemyslet na práci, zavázat se k tomu, že ani jedna myšlenka se té práce nebude týkat a věnuješ ten čas něčemu jinému – klidu, relaxaci, odreagování. Měj po ruce dostatek vody nebo něčeho na pití. Na vyčištění hlavy si můžeš dávat pár minutové meditace nebo dechová cvičení.
Vím, že o vše, co jsem vypsal není jen na vyčištění hlavy, ale může to k tomu pomoci, aby ses nestresoval a nemyslel pořád na tu práci. Pravidelné doplňování živin a tekutin, pohyb a jiné odreagování, zápisník atd.
Někteří vysoce zaměstnaní lidi, kteří dlouho pracují si „neberou práci domů.“ Tzn., že v práci se ji věnují na max, ale jakmile už jsou doma s rodinou, tak na ni nemyslí – práce skončila. Pokud pracuješ z domova tak samozřejmě pracuješ doma, ale pokud máš pauzu anebo ses rozhodl pro dnešek skončit, tak skončí a víc už na to nemysli. Urči si podmínky, když budu tady a v tu dobu (v té místnosti, v tomto křesle, za tím stolem), tak se budu věnovat práci, když tam nebudu, tak na práci taky myslet nebudu.

Naučit se správně odpočívat. Mezi prací kolikrát stačí jedna až pět minut třeba na snědení jablka nebo na malou procházku, ať njesi pořád v jednom kole. Když si budeš dávat malé pauzy/odpočinky, tak navíc budeš celkově víc produktivní, protože pokud jede člověk nonstop vcelku, tak pak se mu zhoršují jeho schopnosti, kreativita, mylšení, paměť aj. Jako můžeš jet nonstop celý den, ale takový nonstop, kde budeš mít pár drobných odpočinků, které ti toho víc dají než seberou.

Zkus i hudbu nebo četbu nějaké epiky, která tě baví. Stačí třeba jedna kapitola (i o těch pauzách) nebo před spaním. anebo si osvoj nějaký jiný koníček, který tě odreaguje, například nějaký kreativní jako kreslení, malování, šachy a podobné hry. A dělej je pravidelně každý den, nejlíp v určitou dobu.

Kelt

A proč to děláš sám? Najdi si někoho, kdo za tebe bude část práce dělat a ty si budeš moci odpočinout dle potřeby. Dělat 13 hodin denně se 100 % výkonem nebo dělat 2 dny 7 hodin na 50 % je stejné množství vynaložené práce, ale více si odpočineš. Můžeš chodit třeba celý den, ale sprintovat dokážeš jen pár sekund.

nyjono

Odjeď někam na výlet. Stačí na 1 noc.
Budeš v jiném prostředí a pomáhá to.
Mám to podobně jako ty. Dostávám se do pracovního rauše a nevím, kdy přestat.
Když někam odjedu, vím, že jsem mimo pracovní dění a přastanu na to myslet.
Např v polovině září jedu na Pálavu na burčáček 😁
Pokusy nastolit nějaký řád, že by se končilo dřív atd neuspěly 🙂