Avatar uživatele
Registrovaný

Čím je způsobeno, že s každou další kopií media u analogového signálu klesá jeho kvalita a u digitálního signálu ne?

Čím je způsobeno, že s každou další kopií media u analogového signálu klesá jeho kvalita a u digitálního signálu zůstává kvalita média stejná?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Protože každá analogová operace má jistou chybovost. Když naměříte 10V, může to být 9,94 i 10,02. Každá operace tedy ten analogový signál nějakým způsobem poškodí. Pokud pracujete s digitálním signálem, zde třeba pro TTL logiku platí: Vysílač pro logickou nulu musí vyslat signál s napětím <0,4V. Pro hodnotu 1 musí vyslat napětí >2,4V. Přijímač signál s napětím <0,8V dekóduje jako 0, napětí >2,0V musí dekódovat jako 1. Dál nepracuje s přesným napětím, ale přímo s hodnotou. Pokud nedodje k velké chybě, je chyba potlačena a zůstává signál od chyby očištěný. V jiných než TTL úrovních to funguje podobně.
Přesto jsou někdy a někde možné chyby. Tam kde je to třeba jsou data zabezpečena ješte ochranými kódy. Ty v základní úrovni detekují většinu z možných chyb, ve vyšší úrovni dokáží detekovat ještě větší počet chyb a většinu z nich i opravit.

Laicky je možné rozdíl přirovnat ke kopírování lidmi. Pokud překreslíte obrázek, tak každá další kopie bude trochu jiná. Pokud úlohou bude přepsání části textu, dokážete krátký text přepsat bez chyby a kdokoli se základním vzděláním zvládne udělat další kopii. Pokud budete chtít potlačit možnost chyby, necháte přepis někomu zkontrolovat. Každý z vás to napíše trochu jiným písmem, ale to nikoho zajímat nebude. Ferda vyprodukuje stejný text ať už to opíše z krasopisné kopie po Mařence, nebo z Honzova čmaropisu (pokud bude alespoň trochu čitelný)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

"Analógový signál je daný spojitými funkciami spojitého času, alebo čiastočne spojitými funkciami spojitého času.", je značne citlivý aj na rušenie okolia, šum, čo má vplyv na jeho kvalitu

Digitálny signál alebo číslicový signál je nespojitý signál, ktorý je nespojitý (diskrétny) v hodnote aj v čase a na vyjadrenie hodnoty používa nejaký číselný kód. Najčastejšie ho vyjadrujeme binárnym kódom (dvojstavovým kódom) stanovujúcim potrebné hodnoty kombináciou dvojstavových elektrických veličín (napätia alebo prúdu). Jednotlivým stavom sa pripisujú dvojkové symboly 0 a 1 (pozri aj bit). To zjednodušene znamená buď ide, alebo nejde.

http://sk.wikipedia.org/…
http://sk.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Bronzový

Jen malé doplnění Dochy.

Digitální signál se přenáší v určitých balíčcích - paketech, které mají matematickou logiku a při poruše 30% toho paketu je schopný přijímač ho dle daného vzorce obnovit.

U analogového signálu vidíme zhoršený obraz, šumy a u digitálního krásný obraz nebo kostičkování ci seknutí obrazu. Právě do určité míry se digitální signál sám opravuje a nevidíme postupné zhoršování jako u analogového.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Mapel: V dotazu nebyl specifikován konkrétní typ přenosu. A poznámka o "každé další kopii" nenapovídá, že by mělo jít zrovna o digitální TV.
Přesnou struktutu u DVB-T neznám, předpokládám, že máš pravdu. Podobně je to třeba i se záznamem CD Audio. Ke každým 24B audio dat je přidáno ještě 8B samoopravných kódů. (A to ještě zdaleka není vše co je na CD vylisováno/vypáleno)

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 924
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 418
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 304
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.