Kazatel

Byly-li by BTC odkázány osobě neosvobozené od daně dědické, ale tyto by byly v kryptopeněžence bez přístupu, co dál?

Byla by tato osoba povinna přiznat a zaplatit z takového dědictví daň?

Odpovědi
Alesh

Platíš z převodu na fiat, čili dokud budou v peněžence nic samozřejmě neplatíš.

Filip84

Lidé, obecně, moc nechápou materii pojmu „stát“.

Stát je jakási virtuální osoba, která je nejblíže osobě právnické, akorát oproti jiným osobám, které mají identifikační číslo, avšak nejsou osobou právnickou, ku příkladu územnímu samosprávnému celku, tak stát vystupuje pod různými „podosobami“, které se zovou organisační jednotky státu – jsou to soudy, finanční prokuratura, státní zastupitelství, etc. etc.

Jurisdikce celé osoby Česká republika končí s hranicí tohoto státu. Za hranicí tohoto státu nemá stát žádnou pravomoc, takže, například, předvolává-li někoho k soudnímu jednání, děje se tak na základě mezinárodních dohod justiční spoluprací, a nikdy není možné tu osobu k soudu předvést. Český exekuční soud (exekutor koná úkony exekučního soudu) nemůže, i čárku za hranicí, státu jakkoli konat. Pro policii to platí naprosto stejně, akorát že do toho „hází vidle“ mezistátní dohody o policejní spolupráci.

Kryptoměna, jakákoli, leží zcela mimo právní rámec jakéhokoli státu, a na účet kryptoměny se dostane ten, kdo má k němu klíč.

Soud, který provádí dědické řízení (soudní notarius provádí úkony soudu, jako soudní komisař), nemůže svou pravomoc uplatňovat k něčemu, k čemu nemá Česká republika výkonnou moc.

Takže: peněžní prostředky na kryptoměnách jsou zcela vně jakéhokoli dědického řízení. Jednoduše: stát nedisponuje prostředky, přiznanými positivním právem, kterými by mohl správce účtu kryptoměny donutit vydat přístupové údaje k účtu kryptoměny.

Zdroj: https://www.prav­niprostor.cz/clan­ky/obcanske-pravo/bitcoin-dalsi-virtualni-meny-dedeni

Pepa25

Docela mě zaujalo, že článek, který podrobně popisuje, JAK učinit kryptoměny předmětem dědění, dává filip84 jako odkaz pod svůj příspěvek, že to nejde 🙂

Kazatel

Alesh》 ale notak, to nedává smysl, zdědíš-li například akcie, taky nebudeš platit teprve až je prodáš, ne?

Alesh

https://www.kur­zy.cz/zpravy/630904-dedeni-kryptoaktiv-neni-jednoduche/
Na rozdíl od bankovních účtů či cenných papíru nejsou kryptoaktiva registrována u třetích stran.

Kazatel

Ale tady nejde o registraci u třetích stran, tady jde o majetek.

Alesh

A jakou formou bude předán? HW peněženkou? Pak dotyčný dostane HW peněženku. Co na ní je určitě zkoumat nebudou, a ani nemůžou. A jak říkám, platit dotyčný bude, až přim případném převodu na fiat.

rrihamirek1

Mozna by penezenka na zaklade notarske zpravy, nebo rozhodnuti soudu umoznila k penezence pristup a pripadny prevod prostredku? Jen teoretizuji.