Kazatel

Bude spotřeba naměřená plynoměrem rozdílná v zimě, či v létě, v návaznosti na teplotě plynu, resp. okolního prostředí?

Pochopitelně při stejném odebraném množství MWh.

Odpovědi
elkon

Plynoměr měří průtok m³, tak je jedno kdy plyn proteče.

mosoj

Na teplotě moc ne, ale na nadmořské výšce určitě. Kdyby jste znali svoje vyúčtování, tak by jste věděli, že tam je koeficient přepočtu objemu plynu na nadmořskou výšku. Pro každé odběrné místo. Dále více než teplota se sleduje jeho výhřevnost, která se mění. Výpočet se uplatňuje při přepočtu kubický metrů plynu na Kwh. V objemových metrech se nic ne)účtuje!!

Kazatel

mosoj: v metrech kubických se nic neúčtuje, nicméně se z těchto hodnot na plynoměru, pro určení výše spotřeby, vychází.

Dochy

elkon: Ale při –20 bude mít jinou hustotu než při +30. Takže z 1m3 při –20 by ses teoreticky mohl ohřát víc (a také to budeš potřebovat 😉 )

elkon

Kubík je pořád kubík. Jestli jich spotřebuješ víc nebo míň, je otázka požadované teploty, výhřevnosti plynu, účinnosti kotle a délky provozu kotle, s ohledem na okolní teplotu.

Dochy

Kubík je pořád kubík. To nikdo nerozporuje. Ale v tom kubíku je pokaždé jiné množství plynu. Rozdíl teploty 50K dělá rozdíl v množství plynu v kubíku cca 15%. Základní fyzikální zákony.
Sice se ty kubíky pak přepočítávají na kWh, ale bere se zkrátka průměr s tím, že dlouhodobě se to zkrátka srovná.

Dochy

Třeba vejce se také platí za kusy bez ohledu na to, zda jsou větší či menší (max jsou rozdělené třeba do velikostních kategorií), zmrzlinu platíš u nás také za porci, bez ohledu na to, jak se to zmrzlinářce zrovna povede natočit – v Bulharsku třeba zmrzlinu váží. Zkrátka obecně tolerované chyby.