„Až se nad tebou stáhnou mraky, zůstaneš sám.“ Jedná se o čas smrti, či jen o starosti, které nás teprve čekají?

„Až se nad tebou stáhnou mraky, zůstaneš sám“. Jedná se o čas smrti, či jen o starosti, které nás teprve čekají? Zajímalo by mě, jaký má význam toto latinské přísloví?

Zdroj: Ovidius, https://consen­t.yahoo.com/v2/co­llectConsent?ses­sionId=3_cc-session_44db78d1-3ee6-4481-9ea1-4361a8f02f2d
přísloví v originále: Tempora si fuerint nubila, solus eris.

Nejlepší odpověď
PepasAvalonu

Ovidius to myslel v tom smyslu, že zůstaneš bez přátel. Narážel na falešné přátele, kteří tě opustí, když zažíváš těžké chvíle. Stačí náznak, že se ti přestane dařit a hend se k tobě otočí zády.
Taky se to používá ve formě „už se nad tebou začínají stahovat mraky.“ Ale to je jen ve významu, že už mu začínají těžké časy (které si asi i sám způsobil).

Další odpovědi
annas

Dá se říct, že v nouzi poznáš přítele. Spíš bych řekla, že jde o ztrátu přítele. , zklamání z toho, že když je někomu zle, přítel odejde.

Pak to nebyl skutečný přítel, skutečného přítele či partnera není možné ztratit.

"Nebojte se nepřátel, v nejhorším Vás mohou zabít! Nebojte se přátel, v nejhorším Vás mohou zradit! Bojte se však lhostejných, neboť při jejich přihlížení a tichém souhlasu se děje vražda i zrada!“ — Bruno Jasenski

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-zrade/

Zrada je hanba … ale pořád bolí. – člověk zklame.

Třeba Štipačov vidí i potřebu lásky, zrada zde může zklamáním. Třeba u lásky na celý život

„Přijdou i mraky, nečas, tíseň.
Pak zkřehlé, kdo vás zahřeje?
Láska je jak dobrá píseň
a píseň složit, těžké je.“

Je dobře vědět, kolik přátel vám zaklepe na rameno, když se k nim otočíte zády a kolik jich odejde, když je budete nejvíc potřebovat .......

zjentek

Pokud si samotu patřičně natrénuješ a vybuduješ si na ni návyk, resp. ji pojmeš za životní styl, žádné mraky se nad tebou stáhnout nikdy nemohou.

Všichni lidé vedou nějaký život a mnoho z nich je přesvědčeno, že v něm netrpí a trpět nikdy nebudou. Někteří se třeba nemýlí, Bůh ví. A pak se třeba objeví někdo, kdo jim lehce dokáže, že právě ten jejich život je už dávno trpění. To jsou ti šťastní. (;

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.