Lucyfer

Ajurvéda – stravování – kde mohu čerpat opravdu důvěryhodné informace?

Tuším, že to bude mít blízko k védské literatuře, ale nevím si rady, po čem sáhnout. Dokonce ani test, jestli jsem váta, pitta nebo kapha jeden aby na internetu pohledal. Nechci odkazy na náhodné články z googlu, kterých bude asi dost… jako spíš typy na nějaké knížky a podobně. Kdo máte zkušenost.Nebo na koho s obrátit…
Děkuji

P.S. Doma mám zatím jen průvodce ajurvédskými himalájskými čajemi a pár brožurek…

Nejlepší odpověď
annas

Odkud jste? Zkuste se rozhlédnout ve svém okolí. zda nenajdete nějaké studio pro ajurvédské masáže. Zde byste se dověděla mnohem víc, jak začít, co máte dělat atd.

V odkazu můžete nahlédnout do praktického průvodce ajuvédou.,. ukázky z knihy.

https://www.everest-ayurveda.cz/e-shop/produkt/kniha-ajurvedsky-pruvodce

Ale je opravdu dobré najít si někoho zkušeného, aby vás vedl. Každý je jiný a má jiné reakce třeba o na čaje apod

Vím podle sebe, používám bylinky podle čínské medicíny,. i když jsem se za x roků naučila poznávat, reakce těla, přesto jednou za čas potřebuji odbornou konzultaci zkušeného terapeuta.

Křížovka života od Josefa Jonáše . se týká alternativní medicíny obecně., vycházo z čínského pentagramu

Z obsahu: Sprievodca knihou o zdraví a šťastí, Ľudia v človeku, Vzťahy a cesty, Príbuzní sami sebe, Obličky vo výklade, Aj vy máte radi pečeň?, Oheň života, Hlava na hlave, Tvárou v tvár, Jesť neznamená vždy žiť, Chvála pohybu

https://www.an­tikvariatshop­.sk/kniha/h7523/jo­nas-josef-krizovka-zivota/
Ale knihu si můžete stáhnout v odkazu.
https://wtpsap­phireitect.fi­les.wordpress­.com/2018/01/kri­zovka-zivota.pdf-

Výborná kniha o ajurvédě je ÁJURVÉDA – MEDICÍNA ZDRAVÍ A DLOUHOVĚKOSTI V PRAXI ČESKÉHO LÉKAŘE. Napsal ji David Frej

V odkazu najdete další knihy, které se týkají ajurvédy. Autor se jí věnuje víc než dr. Jonáš.

https://www.jas­minka.cz/kniha-2/Frej-David-Ajurveda-Medicina-zdravi-a-dlouhovekosti-v-praxi-ceskeho-lekare/EU145232­.html.

Další odpovědi
elkon

Zajímavá kniha je od doktora Josefa Jonáše, Křížovka života.
PS: nepíšeme čajemi, ale čaji.

anonym

Důvěryhodné informace k něčemu co není věděckou metodou seženete těžko. Toto spadá do kategorie alternativního léčitelství, čili všechny informace jsou z kategorie „jedna paní povídala“ a „druhá ji to potvrdila“.

na rozdělení do tří základních typů v rámci této metody zřejmě není třeba žádný komplikovaný průvodce:

Jinak rozdělení do tří základních typů podle této metody by nemělo být tak náročné:

váta = vyzáblá kost a kůže
pitta = střední postava
kapha = baculka

Frontinus

Důvěryhodné informace o ájurvédě (čárka je i nad a) lze čerpat pouze z učebnic dějin medicíny. V češtině je to jednak starší a stručnější kniha Medicína dávných civilizací (Kurt Polack) a jednak novější a obsáhlejší kniha Dějiny medicíny (Roy Porter), případně její starší vydání Největší dobrodiní lidstva. Jako pravděpodobně druhý nejstarší medicínský systém po medicíně starověkého Egypta je indická starověká medicína skutečně zajímavá.

Jinak jako medicínský koncept je ájurvéda dávno překonaná, vychází z předpokladů, které se nepotvrdily, její provozování v současné době je tedy, jak píše ge0rge, docela nepatřičné. A není to zcela bez rizik, například tradiční indická medicína je spojena s významným rizikem otravy těžkými kovy nebo arzenem.

To, co naleznete v dostupných knihách, je vesměs výběr provedený podle klíče „nebezpečné nebo příliš drahé raději nezmíníme“ a upravený způsobem „nafoukneme historické úspěchy“, „vymyslíme si pohádky o účinnosti“ a „zjednodušíme tak, aby se v textu neztrácel ani intelektuálně nekomplikovaný čtenář“.

Zdroj: http://www.jho­online.org/con­tent/4/1/51

Lucyfer

annas Já ale neřekla nic o tom, že mi vaše odpověď nevyhovovala. Pročítám si teď příspěvky znovu, předtím jich tu tolik ani nebylo, navíc mám pocit, že je váš komentář editovaný a přibyly informace. Já děkuji, napsala jsem si to mimo do poznámek. Ano, každý máme svou pravdu… každý jsme originál, každému vyhovuje něco jiného. To neříkám, ale jde mi o to, najít ve všech těch informacích (a dezinformacích) cestičku, která se zajímá o zdraví člověka komplexně a dává smysl, a takovou důvěru mám právě k ajurvédě, zatím nezklamala, a přijde mi, že je to takové odvětví od Véd, od védské literatury, která je víc než jen tou subjektivní pravdou. Vždycky existuje nějaké vodítko, čeho se držet – jenom je potřeba se k němu jaksi kritickým myšlením dopracovat, nebo jak to podat… Jinak ten průvodce v odkazu, to je zrovna on, co mám doma.

Jinak co se týče nějakého potvrzení… Frontinus, pro mě je největším potvrzením si to zkrátka vyzkoušet.
A názor si udělám s dovolením vlastní… ale mnohé už praktikuju v podstatě přirozeně, a tak se mi, dle pozorování těla, dostává spíše potvrzení, např. když čtu, že ájurvéda nedoporučuje ráno začínat jogurtem… a já se po něm vždycky cítila hrozně ospalá, takže na tom něco bude, jednoduše.
Třeba nemají 100% pravdu (kdo dneska má?) ale rozhodně mi to přijde zatím jako to nejsmysluplnější… nevím, jak jinak to podat. A to jsem se jeden čas zajímala o zdravou stravu docela hodně, psala jsem blok a čím víc jsem si právě začala uvědomovat ty absurdnosti obecných rad, nebo že něco nejde vyléčit a podobně (leč už tenkrát jsem velice důkladně třídila informace), a mimochodem, doktoři ať prostě dělají svou práci, souhlasit s jejich „filosofií“ ale nemusím, nakonec jsem s tím sekla a chci se soustředit fakt jen na sebe… najednou mám z toho takový nepříjemný pocit, ikdyž mi třeba kamarádka psala, že ztratila chuť na sladký díky mým tipům… já nevím, mně to přišlo jako blafy. Navzdory tomu, že jako lajk, co jen trávil hodiny na netu a v knížkách, jsem ten text sepsala tak skoro až odborně… a taky si ledacos vyzkoušela na těle a byla jeden čas pár kilo v podváze… dělala jsem ze sebe fakt pokusnýho králíka. Abych si ověřila, kde je pravda… a teď mám chuť všechno tak jakoby zapomenout a začít znova. O to víc mám teď motivaci, když pomáhám vařit pro pacienty v nemocnici a myslím to vážně s těmahle věcma. Pro sebe, a o to víc, když bych měla radit druhým. Raději řeknu narovinu, že nevím, než abych poradila nějakou blbost… hůř úmyslně.
Ale to je jedno… zase píšu zbytečné romány…

ivzez: Podle sebe soudím tebe.

Psáno 6.6. , blíže k podvečeru.

anonym

Těžko shánět „opravdu důvěryhodné informace“ k něčemu co spadá do kategorie alternativní pavědy a není dnes ani vzdáleně věděcky podloženou metodou. Všechny informace budou zřejmě jen z kategorie „jedna bába povídala a ta druhá ji to horlivě potvrdila“ … a to především ze strany těch kteří na tom nějak vydělávají, tedy těch co buď prodávají drahé koktejly nebo o tom píší knihy pro horlivé alternativce samouky, kteří už na základce odmítali násobilku s tím že dávají přednost alternativní matematice kde je symbol násobení jen ekvivalentem součtu 4×4=8 (alternativně) 🙂.

zjentek

Georgii, ajurvédu jako šarlatánství bych raději tak nehrotil. Vždyť jen ta její „stravovací část“ je zde o pár tisíc let dříve než třeba fastfood, jak jej dnes známe a pokud vím, libují si VŠICHNI bez rozdílu a pěje se jen chvála a prakticky NIKDO si také nedovolí označit dnešní fastfood za něco jako alternativní pavědu v oblasti gastronomie. Mlaskají všíchni, tak proč nenabídnout k fastfoodu konkurenční alternativ, třeba formou stravování dle ájurvédy? Z otázky jsem vyrozuměl, že Lucyfer se chce kvalitně najíst (možná stravovat), žádnou pavědu v tom nehledá! (;

Frontinus

Pokud se zaměříte na dějiny medicíny, tak zjistíte, že ke střídmosti nabádali lékaři prakticky všech medicínských škol. Takže to skutečně nelze pokládat za nějaký mimořádný rys zrovna ájurvédy..
A zrovna ájurvédu je na místě hrotit jak pavědu, protože součástí ájurvédské medicíny jsou postupy, které jsou potenciálně nebezpečné.

Lucyfer

Promiňte, ale jste úplně mimo. Od ajurvédy se všechno odvíjí, dala mnohému základ… bohužel to, co dnes vidíme, včetně zdravotnictví, je jedna velká pavěda. Řešíme všechno zvlášť, do toho se přidaly nesmysly typu detox… higcarb, lowcarb a jiný zaručeně efektivní metody. Všichni hledají, co jíst, ale nikdo neví ve skutečnosti nic. Odpověď je tady… když poznáme, jaký jsme konstituční typ. Proto chci o tom vědět víc.
A pak je tu ještě jedna stránka věci, ale to sem psát nebudu, protože by to nikdo nepochopil.

annas

Lucyfer,
promiňte …

Několikrát jsem se zde

Léčím se už 20 let čínskou medicínou, ale každý má právo volby. Může se rozhodnout,. zda věří, že ho uzdraví lékař, nebo příroda.

Jenže nemůžete napsat, že medicína je pavěda.

Alternativní medicína pomůže, předchází chorobám, ale zlomenou nohu nebo rozbitou hlavu neopradí.
Klasická i alternativní medicína by měly spolupracovat.

Jak dlouho se zajímáte o ajurvédu? Že se zmiňujete o typech? Vypadá to jako, byste jako byla nějaký “všeznalec”

To,. že někdo sám pozná, jaký je typ, není vždy černobílé. Také jsem určitý typ, ale moje reakce jsou výjimečné. .

Vaše názory jsou relativistické stejně jako Georgeho,, s nímž nesouhlasím. Vycházíte ze zásady, že každý má svou pravdu. Co vyhovuje jednomu, ne vyhovuje druhému. Může se svobodně rozhodnout.

Ptáte se na radu, ale neberete ji. Ale přesto jsem vám našla více informací o ajurvédě,, Jonášova kniha je jen obecná.

zjentek

Lusyfer, tak to sem zkus napsat, protože JÁ to TEĎ CHCI zkusit pochopit!

ivzez

Lucyfer,

jste snad hloupá? Minimálně pomýlená
a navíc krátkozraká tedy jste pořádně.

(Omlouvám se, chtěla jsem zarolovat kousek níž
a omylem klikla na „Odeslat“.)

Jak si můžete dovolit zdravotnictví, potažmo
medicínu a vědecký výzkum nazvat pavědami!
Jako byste si neviděla na špičku nosu!

Nemluvě o tom, že chcete důvěryhodné odkazy od lidí,
kterým a priori nedůvěřujete a které podceňujete („protože by to nikdo nepochopil.“).

Minimálně zamyslet byste se nad tipem Annas.
Nenapadlo Vás, že ve studiu ajurvédských masáží
by Vám mohli pomoci se stanovením konstitučního typu?

Lucyfer

Tip od Annas jsem si přečetla až poté. A elkon má můj palec. Jestli si o mně myslíte, že jsem hloupá a pomýlená, vidíte jen sama sebe. Dneska lidi netuší, co je to skutečná věda. Řešíme jen následky, psychosomatiku skoro nikdo nezná, pak se divíme, že jsme pořád nemocní a tak. Co jedna studie potvrdí, druhá vyvrátí… je to jedna velká komedie, na všechno už odpovědi dávno jsou, jenom zaměřit pozornost trochu víc duchovním směrem. Což mě přivádí k tomu, že ideálně by měl jíst člověk pránu. Možná právě odtud pramení, proč se pořád ptáme co vlastně do té pusy – protože to jaksi není nic z toho. Ale jinak strašně moc dělá naslouchat svému tělu, což mnohdy neděláme… už jen to, když vám nějaký doktor doporučí pít dva litry vody denně, je příliš obecné a často spíš uškodí, protože se nebere v potaz individualita a taky vám nikdo neřekne, že zvyšovat příjem tekutin se má postupně, třeba o půl litru za týden. A takhle bych mohla pokračovat do alelůja. Spousta lidí žije v bludu. Tak to je. Ale hádat se s vámi nebudu.

annas

Lucyfer,

mluvte za sebe. Co dělají jiní lidé, je jejich věc.

Kdo chce, pochopí, kdo nechce, nepochopí.

Kdo to je my …? Opakuji, máte svůj názor, já rovněž svůj, poradila jsem Vám, uvedla vhodné knihy, ale moje rada Vám nevyhovovala, proč tedy posuzuje druhé,. že něemu nevěří?:

Není to nějak v rozporu s Vašim tvrzením? Rozhodla jste se..

Všechno, co píšete, máte vyzkoušené, nebo jen nastudované z knihy?

Pokud sama něco doporučují z alternativní medicínu, tak uvádím vlastní zkušenosti, protože každému všechno nevyhovuje.

Stačí, určitě se ajurvédou nezabýváte více než 20 let, abyste mohla potvrdit,. že všechno to,. co je uvedené, platí pro všechny.

Když zde čtu některé dotazy, mohla bych tazateli poradit z vlastních zkušeností , ale nebudu nikoho přesvědčovat, navíc,. co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat jinému.

Podle toho, že sama neuznáváte další rady že uznáváte jen tu svou pravdu, ubližujete nejen sobě, ale ostatním. Přece mluvíte jejich jménem…

Nepoužívejte slova pavěda pro slovo věda. protože čínská medicína, tedy io ajervéda mají mnohem širší význam. Je to jeden ze způsobí léčení v našich zemích.

ivzez

K tomu ještě sebestřednost a neschopnost
sebereflaxe…

Inu což, ponechte si své pomýlení…

ivzez

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Ivzez, prosím tě važte slova, protože na hrubý pytel je třeba hrubou záplatu a to by se vám taky mohlo stát, že se do týhle diskuze VLOŽÍM JÁ a to vy víte, že nechcete! (;