jiriii

Ahoj. Jak mám zapojit vypínače na světlo?

Potřebuji zapojit vypínače na světlo do obýváku. Potřebuji to ovládat ze dvou míst ( mám 2 schodišťové,6) Schéma zapojení znám, Jen mi nějak nejde do hlavy, zda mám tyto dva vypínače ještě spojit kabelem mezi sebou (jak vyplývá ze schématu) nebo stačí oba propojit v krabici. Elektrikář mi řekl že mi stačí jen jeden kabel ke každému vypínači, je to dostačující?

Odpovědi
Louise:3

Jo,je to dostačující:)

gumiczud

Škoda že jsi tu „nepostnul“ i to schéma.Ono je úplně jedno, jestli natáhneš nový kabel od vypínači k vypínači, nebo využiješ volný kablík na kablu co už ti vede do krabice a tam je spojíš

Mapel

Otázku jsem moc nepochopil. Pokud jsi vsíti TN-S potřebuješ 3 žíly pro běžné propojení u Řazení pak jednu přidat a tudíž CYKY-J 4×1,5. U systému TN-C třížilový kabel.

Řazení 6 musíš vzdy propojit mezi sebou a můžeš je samozřejmě propojit v kraci na věneček nebo Wago.

Tyto vypínače převádí jednožilový přívod na 2 žilový výstup a opačně. Tudíž mezi sebou musí být propojen dvoužilovým kabelem CYKY-O 2×1,5. Podle montážního schématu pak kombinuješ uvedené kabely.

Pokud chceš poradit, tak zašli montážní schéma na mapel@centrum.cz.

Dochy

Jde to. Pokud se to vejde do krabice. Pokud dobře počítám, vychází mi to na 4 kabely / 6 uzlů.
Doplňuji:
Jo a ještě: Měl by to dělat elektrikář. Pokud ty elektrikář nejsi, ať to udělá ten známej… On bude vědět.