Zrušení s.r.o.

Dobrý den, už pár let mi nefunguje s.r.o.. Vlastně ani před tím nefungovalo, jen bylo vyřízeno papírově. Jsme tři společníci, jeden je však neznámo kde (na adrese trvalého bydliště nikoliv)a já bych potřebovala toto s.r.o. zrušit, ale nevím jak, když je potřeba k tomu všech tří společníků. Založeno bylo v roce 2000. Děkuji

Odpovědi
standa

Ve vašem případě se bude jednat o zrušení společnosti S LIKVÍDACÍ (§ 70–75b obchodního zákoníku), tento postup má jasně dané kroky:

  1. ROZHODNUTÍ o zrušení společnosti
  2. Zahájení likvidace
  3. Zjištění, zda není společnost předlužená
  4. Vypořádání pohledávek a závazků společnosti, případné zpeněžení majetku
  5. Ukončení likvidace
  6. Výmaz společnosti z obchodního rejstříku

(zápis výmazu = zánik společnosti)

Další komentář budu věnovat pouze tomu první kroku, který se ve vašem případě jeví jako nejsložitější…

Zmiňované ROZHODNUTÍ o zrušení musí ve vašem případě učinit společníci způsobem uvedeným ve Společenské smlouvě…, někde stačí 2/3 rozhodnutí valné hromady, takže byste třetího společníka prakticky ani nepotřebovali, v některých případech o takovýchto úkonech musí rozhodovat 100% společníků.

Doporučuji, abyste na jeho poslední známou adresu trvalého pobytu zaslali oznámení o konání valné hromady (kterou svolejte způsobem podle společenské smlouvy), v oznámení uveďte i program VH, a to zejména „rozhodnutí o zrušení společnosti s likvidací“. Patrně se vám od České pošty vrátí tato písemnost jako nedoručená s uvedením důvodu. V takovém případě pak účinky doručení nastaly a Vy můžete svolat VH, na které společně s druhým společníkem schválíte ROZHODNUTÍ o zrušení.

Pokud však ve smlouvě máte ustanovení, že takováto rozhodnutí musí schvalovat 100% hlasů všech společníků (nikoli jen přítomných na valné hromadě), pak to bude složitější, ale řešitelné 🙂

Pokud vám tato odpověď stačí, pak ok, v opačném případě upřesněte jak máte ve Společenské smlouvě upravenu pasáž rozhodování valné hromady ve věcech zrušení společnosti.

Ještě připomínám, že z průběhu takovéto valné hromady musí být pořízen NOTÁŘSKÝ ZÁPIS.

vranovahan

Tyjo, tak toto není úplně jednoduchá situace. Likvidace s.r.o. není úplně jednoduchý proces a myslím si, že ve vaší situaci to bude ještě o něco složitější. Já osobně bych toto možná nechala na někom, kdo se v tom opravdu vyzná. Kamarádka nedávno také byla nucena zrušit s.r.o. a celé to papírování a věci s tím spojené nechala na https://konec­podnikani.cz/ kteří se o to postarali.