Marcus

Má smysl si zakládat s.r.o. když jsem živnostník a firma mi šlape? Popřípadě výhody či nevýhody s.r.o.

Nejlepší odpověď
mosoj

Jako OSVČ ručíte celým svým majetkem. V případě krachu firmy přijdete o všechno.

http://www.pro­fispolecnosti­.cz/rady-zkusenosti/69-prechod-z-osvc-na-pravnickou-osobu

Další odpovědi
anonym

Pravdu má mosoj. Měli jsme firmu a původně jsme fungovali jako v.o.s. Kromě s.r.o. všechna jiná seskupení včetně OSVČ ručí v případě krachu firmy za škody celým svým majetkem. To znamená, že když se podnikání nevydaří, tak klidně přijdete i o střechu nad hlavou. U s.r.o. je krytí takovýchto škod do výše „základního jmění“, které činí v současné době 200.000,– Kč. Je to vlastně základní vklad, který musíte jako s.r.o. složit (je jedno kolik bude mít s.r.o. členů, když jich bude deset, tak mohou vkládat do základního jmění klidně po dvaceti tisících) při jejím založení a před zapsáním společnosti do obchodního rejstříku. Tato částka musí v podnikání potom zůstat po celou dobu fungování společnosti. Rozpouští se až po jejím zrušení. Členské podíly se mohou odprodávat a členové s.r.o. se mohou měnit. Vždy je však třeba provést nový zápis do OR. Částka jmění nesmí klesnout pod zákonem stanovenou hodnotu.

terry

Pokud máš nějaký majetek, je asi lépe mít s.r.o.. Tam neručíš celým majetkem.
Jak píše mosoj a ocko.
Doplňuji:
Ještě jsem zapomněla, že v případě nehody nebo úmrtí může s.r.o. fungovat dál, jako živnostníkovi tvá živnost asi zanikne.
Takže jde také trochu o zajištění třeba rodiny.

Pájo

Má. Rozhodně více, než kdy jindy. Soudních sporů u nás přibývá, čím dál více lidí řeší problém s podnikateli pomocí soudů. Může se stát cokoli (ani né Vaší vinou) a můžete přijít jak o firmu, tak o Váš veškerý majetek a zázemí pro rodinu.

jmhad

To je na zvážení a prostudování si vztahu k daním.Já bych to ale nedělal

vranovahan

Právě jak tu zmiňovali jiní, jako živnostník ručíte celým svým majetkem, což může být problém pokud se například dostanete do finančních problémů. A že je to v dnešní době sakra jednoduché. Pokud ovšem máte s.r.o. tak jde firma do likvidace a vám žádné takové nebezpečí nehrozí. Nehledě na to, že dnes už existují firmy, které se na likvidace společností přímo specializují, viz například – https://konec­podnikani.cz/