Avatar uživatele
Marcus

Má smysl si zakládat s.r.o. když jsem živnostník a firma mi šlape? Popřípadě výhody či nevýhody s.r.o.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Pájo před 4273 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Jako OSVČ ručíte celým svým majetkem. V případě krachu firmy přijdete o všechno.

http://www.pro­fispolecnosti­.cz/rady-zkusenosti/69-prechod-z-osvc-na-pravnickou-osobu

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Pravdu má mosoj. Měli jsme firmu a původně jsme fungovali jako v.o.s. Kromě s.r.o. všechna jiná seskupení včetně OSVČ ručí v případě krachu firmy za škody celým svým majetkem. To znamená, že když se podnikání nevydaří, tak klidně přijdete i o střechu nad hlavou. U s.r.o. je krytí takovýchto škod do výše „základního jmění“, které činí v současné době 200.000,– Kč. Je to vlastně základní vklad, který musíte jako s.r.o. složit (je jedno kolik bude mít s.r.o. členů, když jich bude deset, tak mohou vkládat do základního jmění klidně po dvaceti tisících) při jejím založení a před zapsáním společnosti do obchodního rejstříku. Tato částka musí v podnikání potom zůstat po celou dobu fungování společnosti. Rozpouští se až po jejím zrušení. Členské podíly se mohou odprodávat a členové s.r.o. se mohou měnit. Vždy je však třeba provést nový zápis do OR. Částka jmění nesmí klesnout pod zákonem stanovenou hodnotu.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit


Avatar uživatele
terry

Pokud máš nějaký majetek, je asi lépe mít s.r.o.. Tam neručíš celým majetkem.
Jak píše mosoj a ocko.
Doplňuji:
Ještě jsem zapomněla, že v případě nehody nebo úmrtí může s.r.o. fungovat dál, jako živnostníkovi tvá živnost asi zanikne.
Takže jde také trochu o zajištění třeba rodiny.

Upravil/a: terry

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pájo

Má. Rozhodně více, než kdy jindy. Soudních sporů u nás přibývá, čím dál více lidí řeší problém s podnikateli pomocí soudů. Může se stát cokoli (ani né Vaší vinou) a můžete přijít jak o firmu, tak o Váš veškerý majetek a zázemí pro rodinu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jmhad

To je na zvážení a prostudování si vztahu k daním.Já bych to ale nedělal

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vranovahan

Právě jak tu zmiňovali jiní, jako živnostník ručíte celým svým majetkem, což může být problém pokud se například dostanete do finančních problémů. A že je to v dnešní době sakra jednoduché. Pokud ovšem máte s.r.o. tak jde firma do likvidace a vám žádné takové nebezpečí nehrozí. Nehledě na to, že dnes už existují firmy, které se na likvidace společností přímo specializují, viz například – https://konec­podnikani.cz/

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání