ReHu

Jaký je postup, pokud potřebuji vymazat firmu z obchodního rejstříku?

Prosím, jaký je postup, pokud potřebuji vymazat firmu z obchodního rejstříku.
Nevím kam dřív a kam později.
Díky.
Doplňuji:
Jedná se o v.o.s.
Zdá se mi to celkem složité, jde mi z toho hlava kolem.
Nějak se s tím poperu.
Díky.

Nejlepší odpověď
standa

Výmaz firmy z OR je závěrečnou fází procesu, kterým je ZRUŠENÍ SPOLEČNOSTI.

Vynechám podrobnosti o jednotlivých fázích „zániku“ společností (které jsou definovány obchodním zákoníkem a jsou různé pro různé typy společností jako např. družstva, s.r.o., akciovky, veřejné obch.společnosti, komanditní spol.)…
a zaměřím se až na ten poslední krok, a to VÝMAZ Z OBCHODNÍHO REJSTŘÍKU (dále jen „výmaz“).

Společnost právně zanikne až po nabytí právní moci usnesení o „výmazu“.

Návrh na výmaz předkládá:

  1. statutární orgán (u formy zrušení ´bez likvidace´) nebo
  2. likvidátor (u formy zrušení ´s likvidací´)

K návrhu musí být přiloženy všechny listiny, které ´vznikly´ při předchozích fázích rušení firmy, např. listiny z průběhu likvidace:

  • zpráva o průběhu likvidace s návrhem na rozdělení čistého majetkového zůstatku,
  • schválení dokladů předkládaných společníkům,
  • obchodní věstník se zveřejněním vstupu společnosti do likvidace
  • atd., atd.

Návrh musí mít ověřené podpisy, podání návrhu podléhá zpoplatnění 3.000 Kč.

Návrh se podává k Rejstříkovému soudu.