štamgast

Zodpovíte několik dotazů ohledně měr?

  1. Proč se hlína měří v obchodě na litry a ne na kilogramy?
  2. Proč se objem kufru aut měří na litry?
  3. Když má nějaký kufr objem třeba 500 litrů, to se tam opravdu teoreticky vejde tolik vody?

Nejlepší odpověď
gecco

Ad

  1. protože obvykle potřebuješ znát objem (např. podle květináců), hmotnost tě nezajímá (navíc e dost závislá na složení a třeba i vlhkosti)
  2. protože jde o objem – a litr je jednotkou objemu zaužívanější, než dm3 (a m3 je příliš velkou jednotkou)
  3. teoreticky ano, prakticky se vody vejde o něco víc – je několik metodik, jak objem určit (pro info zákazníkům), jednou z nich je vyskládání prostoru krychličkami o hraně 100 mm (ale možnotí, které používají různé automobilky, je více)

Další odpovědi
JájsemRaibek

U té hlíny to beru, truhlík má objem třeba 10 litrů, vím, že na dva truhlíky potřebuji jednu 20 l hlínu. Těžko bych to přepočítával na kilogramy. Navíc suchá a vlhká hlína by vážila jinak.
Co se týče kufru auta, tak hledal jsem, ale nenašel jsem. Viděl jsem to na obrázku, kde v kufru bylo narovnáno hóódně lahváčů a pod tím napsáno, už vím proč se to měří na litry :D
Ale jinak to nevím. Jedině, že si to nemůžeš nijak přezkoušet.