Avatar uživatele
belgik

Znáte výynam slova „kalup“?

Myslím že jde o čistě slangový výraz, já jej znám snad odjakživa,ale když jsem jej nedávno použil v práci všichni kolegové na mě koukali jak když mluvim finsky.. :)
Doplňuji:
Omlouvám se za překlep samozřejmě myslím „Význam“

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Hlasujte v anketě
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4149 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ano, znám.

Občas používám = spěch, chvat. Výraz je odvozený z němčiny ze slova Galopp = běh, cval koně. Jde o slovo z obecné češtiny, o tzv. interdialekt.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Ano, znám.

Kalup je mírně zastaralý výraz a ani ne tak slangový, jako spíš z obecné češtiny. Znamená chvat, shon, spěch a původní jeho význam je koňský cval, tedy druh běhu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Ano, znám.

Kdo má chalupu ten má (něco) v kalupu.
Jinak poznámka k Dr.Axlovi: Ty máš i nick u konkurence,nebo jsi tam dostal BAN ?
Kopeš,stále kolem sebe kopeš.Už nevíš jak bys škodil,ale jak jsem už psal…se vaří voda.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano, znám.

Už ses ptal u konkurence – jak postřehl i radce, viz odkaz:
http://www.po­radte.cz/volna-diskuze/1053-znate-vyynam-slova-kalup.html
Na tomto webu též byla řeč – viz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-vyraz-kalupinka
Používám běžně, nejen mezi jihočechy, další dostupné odkazy níže:
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=kalup
http://slovnik-cizich-slov.info/najit?co=ka­lup
P.S. ad pusinka50 – annas by ti zřejmě napsala rozdíl mezi „Čech“ versus „jihočech“.
Doplňuji:
http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=Jiho%E8ech

Zdroj: http://tvujslov­nik.cz/synony­ma/kalup

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pájo

Ano, znám.

(A význam, už kolegové uvádějí, znám to stejně).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Ano, znám.

sice tolik nepoužívám, ale znám

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano, znám.

My- koňáci víme, že slovo „kalup“ přešlo do češtiny, tak jako mnoho jiných slov z němčiny. Galopp´= cval.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
beer

Ne,neznám

Protože su úplně blbé a k nám do Brna to ěště nedorazilo. Nebo sme to vod tech Němců zapoměli ))
Teď jde jen o to, jestlis to slovo správně pochopil a použil ty. To se mně totiž nezdá, že by všichni neznali tento zcela zdomácnělý váraz…
Doplňuji:
Pardon – výraz patří ))

Upravil/a: beer

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Avatar uživatele
pusinka50

Ano, znám.

Znám, kalup, kalupem, takhle mluví Jihočeši
Doplňuji:
DrAxle, nechápu tvou narážku, termín Jihočech je běžně používaný, dokonce i v politice a ekonomice a každý jistě ví, co jsem tím výrazem myslela…asi každý mimo tebe

Upravil/a: pusinka50

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
radce

Ano, znám.

Vážený „Syky“, je vidět že tento výraz je znám na více poradnách 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Wang

Ano, znám.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pusinka50

DrAxle, nechápu tvou narážku, termín Jihočech je běžně používaný, dokonce i v politice a ekonomice a každý jistě ví, co jsem tím výrazem myslela…asi každý mimo tebe…nepochopila jsem, proč toto slovo vůbec komentuješ

před 4148 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad pusinka50 . Jihočecha máte napsaného správně. Již několikrát jsem dotyčného upozorňovala v diskuzi na jeho chybu… Zbytečně… Není to jen u tohoto slova …:-))

před 4140 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Samotný výraz je legitimní, jeho pravopis chybný – proto ta decentní narážka na znalce gramatiky.

před 4145 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

S velkým písmenem se píšou obyvatelská jména utvořená od spojení příd. a podst. jména, třebaže se v tomto spojení přídavné jméno píše s malým písmenem: střední Čechy – Středočech, tedy jižní Čechy – Jihočech… tvrdí annas v souladu s PČP …

před 4141 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

neDr., .. to, co by napsala , nebo nenapsala annas, nechte prosim na ni , ano ? dekuji .. dnes hodna ( prozatim ) -iv-

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad iv. Máte pravdu. Annas alias Kerberus alias annas dělá jen to, co chce sama – odpovídá, jak považuje za správné, stejně tak boduje podle svého rozhodnutí … Neumí číst myšlenky jiných ani věštit z kříšťálové koule nebo z (možno doplnit)… , ví, že dnes je dnes a zítra bude zítra … to, že existují Odppvědi a další poradny nezávisle na sobě…

Každé zbytečné slovo způsobuje opak toho, kam směřovalo.:-))

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Pardon – opravuji na "Pravidla ČJ by napověděla o rozdílu v citovaných výrazech. Vůči annas to neměla být žádná výtka, ale naopak odkaz na její češtinářskou autoritu.
Pokud v tom opět někdo hledá jiné významy, bude asi chyba na jeho straně.
P.S. Jak souvisí diskuze s předmětem otázky? Neopakovalo se tu nesčetněkrát, že osobní vzkazy patří do vnitřní pošty?

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

… Dr., pisete : Neopakovalo se tu nesčetněkrát, že osobní vzkazy patří do vnitřní pošty?
… tak ja to rozhodne neopakovala , opakoval jste to mozna tisickrat vy a vase kamoska.., ale jen vas upozornim, ze me rozhodne NIKDO z uzivatelu nebude psat, kam mam JA co psat a kam co patri .. a co psat .. !!
… -iv-

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Píše ti to kodex a souhlas s podmínkami odkliknutý při registraci.
Podnikatelé i soukromníci, kteří porušují smlouvy a slovo, mívají značně pochybný kredit.
Ti z nich,co se tím ještě chlubí, vypovídají o sobě mnohé. Deklarovat naivitu není totéž, co věrolomnost.

Smluvní podmínky pro užívání služby Odpovědi.cz
Služba Odpovědi.cz je poskytována za níže uvedených smluvních podmínek. Použitím služby vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami, účinnými v okamžiku použití služby.
Provozovatel nenese žádné záruky a zodpovědnost za škody nebo újmu vzniklou na základě použití služby a obsahu na serveru Odpovědi.cz.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-by-se-stalo-kdyby-pravidla-silnicniho-provozu-byla-pouze-doporucena

před 4148 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Koukám,žes už vzhůru.Začínáš mazat!

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Tak ji,pro mne, otevři,tu vnitřní poštu! Stále jsi mi neodpověděl na mé dotazy.

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Odpověď jsi měl dávno v původní diskuzi, pokud kdosi odmítá chápat, není co dodat.

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Stále očekávám tvůj modrý odkaz na odpověď,ale bohužel…

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

  • iv-, nezbývá mi než konstatovat, že máte zase pravdu. Mluví za jiné, předvídá co by napsala Annas…:)

Vlastně všechno ví, všechno zná, všude byl. Odpovídá cizími ústy a přitom u otázky, na kterou by měl odpovědět, se odpovědi vyhýbá a raději dělá mrtvého brouka.
Zkrátka takový malinký český prorok Nostradam. Měl by spíš jezdit po poutích s cirkusem jako věštec a neotravovat tady vzduch, jak mu to už tady několika lidmi, bylo doporučeno!
Jde opravdu o zvláštní perzonu..:)

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

. jj.. :) ten by chtel udelat i z cecha japonce !

před 4149 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek