belgik

Znáte výynam slova „kalup“?

Myslím že jde o čistě slangový výraz, já jej znám snad odjakživa,ale když jsem jej nedávno použil v práci všichni kolegové na mě koukali jak když mluvim finsky.. :)
Doplňuji:
Omlouvám se za překlep samozřejmě myslím „Význam“

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ano, znám.

Občas používám = spěch, chvat. Výraz je odvozený z němčiny ze slova Galopp = běh, cval koně. Jde o slovo z obecné češtiny, o tzv. interdialekt.

Další odpovědi
cochee

Ano, znám.

Kalup je mírně zastaralý výraz a ani ne tak slangový, jako spíš z obecné češtiny. Znamená chvat, shon, spěch a původní jeho význam je koňský cval, tedy druh běhu.

anonym

Ano, znám.

Kdo má chalupu ten má (něco) v kalupu.
Jinak poznámka k Dr.Axlovi: Ty máš i nick u konkurence,nebo jsi tam dostal BAN ?
Kopeš,stále kolem sebe kopeš.Už nevíš jak bys škodil,ale jak jsem už psal…se vaří voda.

anonym

Ano, znám.

Už ses ptal u konkurence – jak postřehl i radce, viz odkaz:
http://www.po­radte.cz/volna-diskuze/1053-znate-vyynam-slova-kalup.html
Na tomto webu též byla řeč – viz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-vyraz-kalupinka
Používám běžně, nejen mezi jihočechy, další dostupné odkazy níže:
http://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=kalup
http://slovnik-cizich-slov.info/najit?co=ka­lup
P.S. ad pusinka50 – annas by ti zřejmě napsala rozdíl mezi „Čech“ versus „jihočech“.
Doplňuji:
http://www.pra­vidla.cz/hledej­.php?qr=Jiho%E8ech

Zdroj: http://tvujslov­nik.cz/synony­ma/kalup

Pájo

Ano, znám.

(A význam, už kolegové uvádějí, znám to stejně).

quentos

Ano, znám.

sice tolik nepoužívám, ale znám

anonym

Ano, znám.

My- koňáci víme, že slovo „kalup“ přešlo do češtiny, tak jako mnoho jiných slov z němčiny. Galopp´= cval.

beer

Ne,neznám

Protože su úplně blbé a k nám do Brna to ěště nedorazilo. Nebo sme to vod tech Němců zapoměli ))
Teď jde jen o to, jestlis to slovo správně pochopil a použil ty. To se mně totiž nezdá, že by všichni neznali tento zcela zdomácnělý váraz…
Doplňuji:
Pardon – výraz patří ))

pusinka50

Ano, znám.

Znám, kalup, kalupem, takhle mluví Jihočeši
Doplňuji:
DrAxle, nechápu tvou narážku, termín Jihočech je běžně používaný, dokonce i v politice a ekonomice a každý jistě ví, co jsem tím výrazem myslela…asi každý mimo tebe

radce

Ano, znám.

Vážený „Syky“, je vidět že tento výraz je znám na více poradnách 🙂

Wang

Ano, znám.

pusinka50

DrAxle, nechápu tvou narážku, termín Jihočech je běžně používaný, dokonce i v politice a ekonomice a každý jistě ví, co jsem tím výrazem myslela…asi každý mimo tebe…nepochopila jsem, proč toto slovo vůbec komentuješ

annas

Ad pusinka50 . Jihočecha máte napsaného správně. Již několikrát jsem dotyčného upozorňovala v diskuzi na jeho chybu… Zbytečně… Není to jen u tohoto slova …:-))

anonym

Samotný výraz je legitimní, jeho pravopis chybný – proto ta decentní narážka na znalce gramatiky.

annas

S velkým písmenem se píšou obyvatelská jména utvořená od spojení příd. a podst. jména, třebaže se v tomto spojení přídavné jméno píše s malým písmenem: střední Čechy – Středočech, tedy jižní Čechy – Jihočech… tvrdí annas v souladu s PČP …

anonym

neDr., .. to, co by napsala , nebo nenapsala annas, nechte prosim na ni , ano ? dekuji .. dnes hodna ( prozatim ) -iv-

annas

Ad iv. Máte pravdu. Annas alias Kerberus alias annas dělá jen to, co chce sama – odpovídá, jak považuje za správné, stejně tak boduje podle svého rozhodnutí … Neumí číst myšlenky jiných ani věštit z kříšťálové koule nebo z (možno doplnit)… , ví, že dnes je dnes a zítra bude zítra … to, že existují Odppvědi a další poradny nezávisle na sobě…

Každé zbytečné slovo způsobuje opak toho, kam směřovalo.:-))

anonym

Pardon – opravuji na "Pravidla ČJ by napověděla o rozdílu v citovaných výrazech. Vůči annas to neměla být žádná výtka, ale naopak odkaz na její češtinářskou autoritu.
Pokud v tom opět někdo hledá jiné významy, bude asi chyba na jeho straně.
P.S. Jak souvisí diskuze s předmětem otázky? Neopakovalo se tu nesčetněkrát, že osobní vzkazy patří do vnitřní pošty?

anonym

… Dr., pisete : Neopakovalo se tu nesčetněkrát, že osobní vzkazy patří do vnitřní pošty?
… tak ja to rozhodne neopakovala , opakoval jste to mozna tisickrat vy a vase kamoska.., ale jen vas upozornim, ze me rozhodne NIKDO z uzivatelu nebude psat, kam mam JA co psat a kam co patri .. a co psat .. !!
… -iv-

anonym

Píše ti to kodex a souhlas s podmínkami odkliknutý při registraci.
Podnikatelé i soukromníci, kteří porušují smlouvy a slovo, mívají značně pochybný kredit.
Ti z nich,co se tím ještě chlubí, vypovídají o sobě mnohé. Deklarovat naivitu není totéž, co věrolomnost.

Smluvní podmínky pro užívání služby Odpovědi.cz
Služba Odpovědi.cz je poskytována za níže uvedených smluvních podmínek. Použitím služby vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami, účinnými v okamžiku použití služby.
Provozovatel nenese žádné záruky a zodpovědnost za škody nebo újmu vzniklou na základě použití služby a obsahu na serveru Odpovědi.cz.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-by-se-stalo-kdyby-pravidla-silnicniho-provozu-byla-pouze-doporucena

anonym

Koukám,žes už vzhůru.Začínáš mazat!

anonym

Tak ji,pro mne, otevři,tu vnitřní poštu! Stále jsi mi neodpověděl na mé dotazy.

anonym

Odpověď jsi měl dávno v původní diskuzi, pokud kdosi odmítá chápat, není co dodat.

anonym

Stále očekávám tvůj modrý odkaz na odpověď,ale bohužel…

vagra

  • iv-, nezbývá mi než konstatovat, že máte zase pravdu. Mluví za jiné, předvídá co by napsala Annas…:)

Vlastně všechno ví, všechno zná, všude byl. Odpovídá cizími ústy a přitom u otázky, na kterou by měl odpovědět, se odpovědi vyhýbá a raději dělá mrtvého brouka.
Zkrátka takový malinký český prorok Nostradam. Měl by spíš jezdit po poutích s cirkusem jako věštec a neotravovat tady vzduch, jak mu to už tady několika lidmi, bylo doporučeno!
Jde opravdu o zvláštní perzonu..:)

anonym

. jj.. :) ten by chtel udelat i z cecha japonce !