Kelt

Znáte nějaký citát od Shakespeara kromě Být, či nebýt?

Shakespeare, ještě dnes si pamatuji názvy jeho děl – Hamlet, Sen noci svatojánské atd, ale když jsem si chtěl vzpomenout na nějaký jeho citát, byl to výše uvedený. Být, či nebýt, pak je „to je, oč tu běží!“ nebo „To je otázka“ Záte někdo další citát? Možná se běžně používá, ale je nevím, zda je od Shakespeareho.
Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Mám ráda jeho Sonety, často jsou o lásce, ale moudrosti platí stále.

Některé najdete v odkazu:
https://nelly­.signaly.cz/ru­brika/william-shakespeare-sonety

Sonet 21
„Kdo miluje, ten příliš mluvit nemá,
vždyť nejhorší je láska vykřičená.“

Sonet č. 12
„Pod kosou času jednou padne každý,
jen ten kdo plodí, může přežít navždy.“

atd.
Můj nejoblíbenější je č. 66 . objevuje se v různých překladech.
Nedávno jsem si ho připomněla – dostala jsem mailem.

http://sonety­.blog.cz/0706/wi­llam-shakespeare-sonet-c-66-v-nekolika-prekladech

"Znaven tím vším, já chci jen smrt a klid,
jen nevidět, jak žebrá poctivec,
jak pýchou dme se pouhý parazit,
jak pokřiví se každá čistá věc,

jak trapně září pozlátko všech poct,
jak dívčí cudnost brutálně rve chtíč,
jak sprostota se sápe na slušnost,
jak blbost na schopné si bere bič,

jak umění je pořád služkou mocných,
jak hloupost zpupně chytrým poroučí,
jak prostá pravda je všem prostě pro smích,
jak zlo se dobru chechtá do očí.

Znaven tím vším, já umřel bych tak rád,

jen nemuset tu tebe zanechat."

Nezdá se vám, že jde o aktuání slova i pro dnešek?

Další odpovědi
Drap

„Najít lásku je dobré, ale nehledat a dostat je lepší.“

  • William Shakespeare

Zdroj: http://citaty­.net/autori/wi­lliam-shakespeare/?q=6397

V odkaze najdeš i spoustu dalších

marci1

Třeba, také z Hamleta: „Moudrá slova pospí si v uších hlupáků.“ 🙂

Anikitos

”Ach, ona teprv učí zářit svíce” a
”Jak vlna za vlnou jež k břehům v dálce plyn,
jdou naše životy vstříc konci”

Jan Kunčar

Hrobník (během kopání hrobu k Hamletovi) „Nebuď smutný, princi, ta díra není pro tebe“

Kotja

TEĎ…něco…něco…ně­co…něco…něco

lucinda .

Something is rotten in Kingdom of Denmark – Něco je smrduteho v kralostvi danskem.

BarunQa

Romeo a Julie
Co růží zvou, zváno i jinak, vonělo by stejně.

Kdo nebyl zraněný, jizvám se směje.

FolgoreCZ

„Koně! Království za koně!“ je poměrně často používaný citát