Rokio

Zkoumá psychiatr úmysl a neúmysl?

Pokud se duševně nemocný dopustí neúmyslně nějakého prohřešku, který souvisí s jeho duševní poruchou, bere to v potaz i psychiatr? Mám tím na mysli, že například dá pacientovi slabší léky či nařídí jenom ambulantní psychiatrickou­ péči.

Naopak pokud například duševně nemocný člověk udělá úmyslně něco špatného, co souvisí s jeho duševní poruchou, dostane pak od psychiatra tvrdší „trest“ (např. rovnou ho odvezou na psychiatrickou léčebnu)?

Odpovědi
Nuk nuk

Pokud je to nutné, má psychiatr ve spolupráci s psychologem za úkol zkoumat i úmyslnost činu pacienta. To jaký druh léčby pak určí ale záleží na povaze pacientovy choroby, na tom, nakolik veděl, co dělá, mohl či nemohl své jednání ovllivnit, a hlavně na závažnosti činu. Pokud psychiatrický pacient někoho v souvislosti se svou chorobou zabije, asi nejde úplně ubrat léčbu, že.

klumprt

Já si myslím, že bys měl jít k nějakému psychiatrovi a zeptat se ho sám, jak to vidí. Jinak analogie mezi trestním právem a psychiatrickou léčbou je úplně mimo mísu. Terapie se odvíjí od diagnózy. Diagnóza se odvíjí od různých symptomů a dignostických metod, přičemž „prohřešky“ jsou jenom část ze zkoumaného.

Drap

Takováto rozhodnutí jsou pouze na lékaři. On se musí rozhodnout co bude a nebude zkoumat.