količek

Životni minimum a vyhlašeni osobniho bankrotu – je to možne?

Mam invalidni duchod 7.900Kč s toho platim Finančnimu uřadu, 2.400kč, a opravdu mi zustava na vyžiti 5.500kč, a ztoho platim najem a pravidelne leky a na jidlo a hygienu mi nezbýva. a mam i jine placeni, na to už nemam. horvathova

Nejlepší odpověď
standa

Insolvenční zákon neobsahuje žádná zvláštní ustanovení ve vztahu k osobám v invalidním důchodu či jiným skupinám, které se mohou dočasně nacházet ve složité sociální či ekonomické situaci.

Insolvenční řízení lze tedy vést i proti vám.

Úpadek takovéto osoby by mohl být řešen v tzv. nepatrném konkursu (tj. „zrychleném konkursu“). Podobně jako v exekuci i v tomto řízení platí, že předmětem prodeje nemohou být věci, které dlužník nezbytně potřebuje pro uspokojení hmotných potřeb svých či své rodiny (včetně zdravotních potřeb, oblečení ap.

Alternativou ve vašem případě může být řešení úpadku tzv. ODDLUŽENÍM.

Výhodou oddlužení je to, že neuhrazené závazky dlužníka po úspěšně provedeném oddlužení zanikají (což u konkursu neplatí). Základní podmínkou oddlužení je, že dlužník doručí soudu návrh na oddlužení nejpozději do 30 dnů od podání insolvenčního návrhu věřitelem, popřípadě současně s insolvenčním návrhem, který podává sám.

Zákon ovšem předepisuje dokumenty, které musí dlužník k návrhu na oddlužení předložit (příjmy za poslední 3 roky, očekávané příjmy na příštích 5 let).

Dále musí dlužník usilující o oddlužení počítat s tím, že je třeba uspokojit 30% hodnoty všech závazků, nedohodne-li se s věřiteli jinak.

Ještě připojuji (níže ve zdroji) odkaz na obdobnou otázku…

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-lepsi-podstoupit-exekuci-nebo-vyhlasit-osobni-bankrot