Zlatý

"Zdravé" látky v mátě peprné?

Máme na zahradě obrovskej trs máty a naučila jsem se na ni chodit "pást". Zajímalo by mě, jaký účinný látky (vitamíny, minerály a podobný potvorstva) obsahuje - když už se tím cpu, tak ať mám aspoň dobrej pocit, co všecko do sebe dostanu :o)
Google na to nějak nic moc neříkal.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Máta je známa v mnoha variantách. Většina voní "po žvýkačce", tedy po peprmintu. To proto, že obsahuje silici bohatou na mentol. Proto se jí aromatizují různé potraviny či nápoje. Kromě toho v ní najdeme spoustu zajímavých látek, např. rutin, betain a organické kyseliny. Působí na vylučování žluči, proto se z ní připravuje "čaj" při potížích s trávením. Účinkuje proti průjmům, křečím v břiše a nadýmání. Povzbuzuje chuť k jídlu. Chceme-li si připravit léčebný čaj, zalijeme několik lístků máty horkou vodou a necháme čtvrt hodinky ustát. Pijeme neslazený. Pomáhá při nadýmání, při slabosti, únavě a nervozitě, tiší bolesti hlavy, účinkuje při začínající chřipce. Mátu můžeme také inhalovat při ucpání a zánětech dutin. Potlačuje též vývoj mikrobů.

-iv-.,je akorát počasí na mochito,že?Jen mi chybí ten rum.

Další odpovědi:

Zlatý

Máta peprná a hlavní příznivé účinky:
http://www.beltina.cz/…

Nejlepsi " ucinky " ma mata , kdyz se k 10 listeckum prida svetly rum , 1 limetka , soda na doliti a trtinovy cukr . :-)) -iv-

Zlatý

Pokročilý

Bronzový

Máta peprná je dobrá na žaludek,nervičky,na obklady,má hodně minerálníh živin,vytamínu,je zdravá.

Zdroj: žolík

Zlatý

mentol, silice.

více na http://heureka.tym.sk/…

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 647
Zlatý beer 514
Zlatý annas 512
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 364
Zlatý www 358
Zlatý marci1 238
Zlatý gecco 206
Zlatý quentos 183
Zlatý venkovan 179

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.