AlexaMasova

zase prvočíslo

Jak zjistim že je číslo delitelne samo sebou a jedničkou? Jsou všechna čísla delitelna samo sebou a jednickou?díky
P.S. já vím že jsem blbá..((.
Doplňuji:
jakto že např:.číslo 16 je delitelne samo sebou a jedničkou,tak proč to není prvočíslo když je delitelne má 2delitele??

Nejlepší odpověď
Dochy

U těch prvočísel jde o to, že jsou dělitelná POUZE sama sebou a jedničkou a ničím jiným. Takže v definici je to uvedeno jen proto, abys to zbytečně nezkoušela (zkoušet budeš až ostatní čísla).
Pokud máš doplňující dotazy, uváděj to v doplnění, nebo diskusi pod původním dotazem.
Doplňuji:
16 není dělitelné pouze 1 a 16, ale také 2, 4, 8
(Rozklad na prvočinitele je 2 2 2 2)
Pokud by bylo prvočíslem, jako například 7, pak je dělitelné pouze 1 a 7, rozklad na prvočinitele je 1 7

Další odpovědi
anonym

Všechna čísla jsou dělitelná jedničkou (výsledkem je samotné číslo) a sebou samým (výsledkem je jedna).
P.S. 😉
Doplňuji:
Číslo 16 je kromě sebe sama a jedničky dělitelné i čísly 2, 4, 8 – proto není prvočíslo.

marci1

Číslo 16 je dělitelné samo sebou a jedničkou, ale také třeba dvojkou. Proto už není prvočíslem. Jediným sudým prvočíslem je dvojka. Jinak jsou to lichá čísla. Tady je to vysvětleno už trochu „polopaticky“ : http://www.ma­tematika.cz/prvo­cisla

AndreiRanger

Důležité je, že jedilitelné pouze samo sebou a jedničkou BEZE ZBYTKU tj. nevyjdou desetiná čísla 😉