Kepler

Zamysleli jste se někdy nad texty lidových písniček?

Třeba:
Ovčáci, čtveráci,
vy jste nám tu vičku
i tu šošovičku
vypásli"
Jestli si to dobře překládám, tak ovce spásly cizí vikev setou a čočku, ale to je vedlejší.
Všímáte si ale, jak je jen žertovně pokárali? Dnes by to bylo:
"Vy smradlaví ovčí vošoustové, zničili jste nám úrodu! To si odskáčete! "
Jaké máte poučení z této bajky?

Nejlepší odpověď
autacek

I ty popleto, nebyla to vička ani čočovička byl oves!

Já znám takovou tu šup sem, šup tam, já ti ho tam našroubuju, šup sem, šup tam, já ti ho tam dám.

A když tak o tom přemýšlím, takový sexharašment by již dnes neprošel, tak že ono to má i druhou stranu mince.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Není to tak dlouho, co jsem se zamyslel.
Uvázali kozu utrtrt, utrtrtrt, u trdla, ona se jim utrtrtr, utrtrtrt, utrhla.
Takže k čemu ji přivázali?
Já měl za to, že ji přivázali u trna, myšleno u trnky, ale správně je trdla. Hledal jsem co je to to trdlo, ale nenašel.

Kelt

Na téma lidová tvořivost a její význam by se dalo hlavně v písničkách psát celé stohy. Mne zajímá například , co znamená – Ta maličká ta je má, ta má očka jako já atd . Zajímalo by mne, zda zpěvák oznamuje, že jedna z dívek mu patří, nebo zda si všimnul, jak je dívka vyvinutá. A mohl bych pokračovat.

Emefej

„Ta slepička kropenatá, drobného peří
vzkázala mě moje milá, že mě nevěří“

Nad tímhle textem se zamýšlím celá desetiletí, stále nechápu, jak souvisí samice kura domácího s nedůvěrou milované osoby.

EKSOT123

Jednou jsem se na Youtube snažil odpovědět nějakému cizinci, o čem je písnička: komáři se ženili. Vraždění, samý sádlo…
https://spisnic­kou.cz/komari-se-zenili

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Raibek: trdlo byl původně nástroj k rozmělňování (třeba máku v misce), válečkový forichtung pro navinutí těsta, ze kterého se pekly trdelníky, později označení pro nemotoru, mamlase. Uvázat kozu u čehokoliv z toho mi nedává smysl. To by se neutrhla, ale zdrhla i s trdlem 😊