Avatar uživatele
Kepler

Zamysleli jste se někdy nad texty lidových písniček?

Třeba:
Ovčáci, čtveráci,
vy jste nám tu vičku
i tu šošovičku
vypásli"
Jestli si to dobře překládám, tak ovce spásly cizí vikev setou a čočku, ale to je vedlejší.
Všímáte si ale, jak je jen žertovně pokárali? Dnes by to bylo:
"Vy smradlaví ovčí vošoustové, zničili jste nám úrodu! To si odskáčete! "
Jaké máte poučení z této bajky?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? JájsemRaibek před 1057 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
autacek

I ty popleto, nebyla to vička ani čočovička byl oves!

Já znám takovou tu šup sem, šup tam, já ti ho tam našroubuju, šup sem, šup tam, já ti ho tam dám.

A když tak o tom přemýšlím, takový sexharašment by již dnes neprošel, tak že ono to má i druhou stranu mince.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Není to tak dlouho, co jsem se zamyslel.
Uvázali kozu utrtrt, utrtrtrt, u trdla, ona se jim utrtrtr, utrtrtrt, utrhla.
Takže k čemu ji přivázali?
Já měl za to, že ji přivázali u trna, myšleno u trnky, ale správně je trdla. Hledal jsem co je to to trdlo, ale nenašel.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Na téma lidová tvořivost a její význam by se dalo hlavně v písničkách psát celé stohy. Mne zajímá například , co znamená – Ta maličká ta je má, ta má očka jako já atd . Zajímalo by mne, zda zpěvák oznamuje, že jedna z dívek mu patří, nebo zda si všimnul, jak je dívka vyvinutá. A mohl bych pokračovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

„Ta slepička kropenatá, drobného peří
vzkázala mě moje milá, že mě nevěří“

Nad tímhle textem se zamýšlím celá desetiletí, stále nechápu, jak souvisí samice kura domácího s nedůvěrou milované osoby.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Jednou jsem se na Youtube snažil odpovědět nějakému cizinci, o čem je písnička: komáři se ženili. Vraždění, samý sádlo…
https://spisnic­kou.cz/komari-se-zenili

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Kepler

Raibek: trdlo byl původně nástroj k rozmělňování (třeba máku v misce), válečkový forichtung pro navinutí těsta, ze kterého se pekly trdelníky, později označení pro nemotoru, mamlase. Uvázat kozu u čehokoliv z toho mi nedává smysl. To by se neutrhla, ale zdrhla i s trdlem 😊

před 1057 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek