Terisek

Zajímalo by mě jakou antikoncepční metodu používají starší páry?

Doplňuji:
Řekla jsem to špatně spíš jsem myslela co se dříve běžně používalo, co dříve běžně používaly dnes už starší páry :)

Nejlepší odpověď
Deli

Co jsou „starší páry“?
Manželé cca 30–45 let používají klidně pilulky, žena po porodech si může také nechat zavést nitroděložní tělísko.
Kolem 45–50 roku dochází u ženy k přechodu, stává se neplodnou, nemusí již tedy řešit antikoncepci.
Doplňuji:
Ok, použiji tedy zkušenost mých rodičů (ročník 1944) – už tehdy byly antikoncepční pilulky, ale obsahovaly mnohem mnohem silnější dávky hormonů než dnes. Také nebylo jejich užívání tak rozšířené. Používalo se také nitroděložní tělísko, říkalo se mu DANA, nevím, zda se tento typ užívá dodnes, pravděpodobně je již také šetrnější a modernější. Kondomy se také používaly, ale myslím, že stejně jako dnes se po nich sáhne spíš při nějaké té bokovce než při manželském domácím sexu. A pak stará dobrá přerušovaná soulož… Konec konců, i dnes jsou páry, které se nekrmí pilulkami (třeba ze zdravotních důvodů nemohou), neolepují náplastmi a nechtějí tělísko… Takže si prostě „dávají pozor“ 🙂
Starší zkušenosti bohužel nezprostředkuji.

Další odpovědi
Pecudka

Starší páry už nepotřebují žádnou antikoncepci 🙂

quentos

používá se odnepaměti. Jenže naši předkové byli ve svém životě více spjati s přírodou, a tak jim tehdy antikoncepci zajišťovaly osvědčené přírodní metody (lze to dodnes vidět u domorodých kmenů). Oblíbená byla rostlina silfium, jenže tu využívali k antikoncepci tak hojně, že byla již počátkem 1. století vyhubena. Když se pouta člověka s přírodou postupně zpřetrhala, nezbylo než na to jít chemickou cestou. Ženy pily roztoky merkuria či arsenu, ovšem brzy vyšlo najevo, že jde o jedovaté látky. Používaly se též byliny, které sice nepůsobily antikoncepčně, ale byl po jejich konzumaci vysoce pravděpodobný potrat – např. vratič obecný. Tyto byliny byly ovšem taktéž jedovaté, ale holt v těch dobách byla úmrtnost při porodu tak vysoká, že lidi to, že těmito bylinami ženu vlastně otráví, nijak netrápilo. Antiestrogenické vlastnosti má též ibišek a jako mužská antikoncepce se užívala papájová semena.
Hormonální antikoncepce byla vyvinuta až v 50. letech min. stol. – tak dlouho trvalo, než věda plně porozuměla fungování ženského těla a všimla si, že žena ovuluje jen jednou do měsíce.
V letech 1928–39 se používal tzv. Gräfenbergův prstenec. Šlo o hedvábný šev, který se strkal do dělohy. Později to „vylepšili“ (ale opravdu jen v uvozovkách) tím, že to hedvábí omotali kolem stříbrného drátu. To ovšem mělo za následek vysoké riziko zanícení děložní oblasti – nicméně určitě vytvářelo nedobré prostředí pro spermie.

přeloženo podle anglické Wikipedie, srv. zdroj

Zdroj: en.wikipedia.or­g/wiki/Birth_con­trol

mosoj

Někdy po roce 1970 měla moje žena zavedenné nitroděložní tělísko. Jmenovalo se to DANA ( od slova dobrá a neškodná antikoncepce).
V té době již byla také hormonální antikoncepce. Nebyla ale tak komfortní a spolehlivá . Pilulky se braly každý den a stačilo jednou zapomenout ..
Do té doby jsem žádnou antikoncepci nepoužíval ale chtělo to maximální soustředění a sebeovládání. Obě moje děti se narodily plánovaně.
Běžně se používaly kondomy a ještě existoval pro ženy pesar.

anonym

Drive , myslim , nebyla zadna. Panove si " museli davat pozor " , a take proto se asi rodilo mnohem vice deti nez dnes. 🙂 -iv-

tom004

Nepoužívat žádnou,bylo nejpříjemnější,a to i s tím rizikem.A možná,že právě proto.:)

arygnoc

metodu neplodných dní, později antikoncepční tabletku, pak DANU.
Ne ani tak páry, spíš něžnější část páru.

Jednou jsem skoušel ty tabletky, nezabrali.
Na DANU jsem odvahu neměl.

Terryle:

jsme sice starší, poněkteří, ale dobu stavby pyramid si už nepamatujeme (aspoň to neříkáme, že pamatujeme)

;)

Terryle

Ještě doplním takové vychytávky jako vypraná ovčí střívka, používaná místo kondomu… oni předkové byli taky vynalézaví :o)

Valky

Co jsou starší páry? Já třeba používám NuvaRing, protože pilulky brát kvůli játrům a ledvinám nechci a mám alergii na latex. Takže je tohle pro mě jediná naděje. Navíc je to kombinovaná antikoncepce – nedochází k nerovnováze hormonů tak často, jako u hormonální, u které navíc hrozí i riziko srdečních příhod atd…
Navíc kolem 40–50 let jsou ženy v přechodu a tak už antikoncepce není potřeba. :) A názor, že starší lidé nemají sex je mýtus nebo zbožné přání? :) Já si neumím představit život bez sexu! :)

Dřív se nepoužívala žádná ochrana, čím víc dětí, tím lépe… ;)