Vašo

Zaěstnavatel šetří, kde se dá.

V lednu přištího roku odcházím do důchodu.V našem podniku každým rokem dostaneme benefit za minulý rok, pokud zaměstnanec nemarodil a měl celoroční docházku. Mám dotaz. Je možné, že odchodem do důchodu v příštim roce ztrácím nárok na tento benefit? Nadřízeny tvrdí, že ano,poněvadž už odevzdám závodni průkaz, a budu mimo pracovní poměr.Nechce se mi věřit,že bych mzdu za prosinec také neobdržel. Přirovnání je skoro stejné. Prosím o Váš názor. Co byste udělali Vy.

Nejlepší odpověď
anonym

Chceš slyšet můj názor? Na nějaký benefit bych se jim vybodl a tiše ti závidím, že ses dožil odchodu do důchodu. Užij si ho ve zdraví!

Další odpovědi
anonym

Tohle nelze posuzovat bez znalostí podkladů. Mzdu za prosinec určitě obdržíte. Pokud jde o benefit, tak je třeba zjistit, co k nároku na něj máte uvedeno ve smlouvě. Je otázka, zda nárok na něj řeší klasická pracovní smlouva, nebo smlouva společenská uzavřená např. mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací. Bylo by dobré podívat se, co je v nich o benefitu napsáno.
Poznámka, že zaměstnavatel šetří, mluví spíše v jeho prospěch. Je to pořád lepší, než kdyby peníze rozhazoval a musel následně propouštět.

led

Mzdu za odpracovanú prácu v prosinci dostanete v lednu. Zamestnávatel je povinen vám ji vyplatit, když ne v hotovosti, tak na účet.
V kolektívní smlouvě by malo být ošetřeno i placení benefit. Pokud máte období práce požadované na benefit odpracované, to znamená podmínka je splněna, tak v termínu vyplácení benefitu ho máte dostat, pokud to v Kolekt.smlouvě není podmíněno setrváním ve zamestnaneckem poměru.

mosoj

Tak zdravý rozum říká že ano . Ale kde je dnes zdravý rozum ? Záleží opravdu na té smlouvě která by měla vymezovat podmínky. Třeba tam je podmínka že musíte být dále zaměstnán. I když při odchodu do důchodu ?????

anonym

Zaměstnavatel má pravdu. Od 1.1 jsi v důchodu. Benefit není v prosincové výplatě, protože neví zda někdo zamarodí apod. Benefit dá asi do lednové výplaty, takže zaměstnanci jej poberou v únoru. To už tam dávno nejsi. Zkus se dohodnout, aby ti vyplatil aspoň poměrnou částku v prosinci. Za měsíce 01–11 t.r., prosinec necháš na oltáři vlasti.