Filip84

Zachovali byste „baronům“ a „vévodům“ VIP slevovou průkazku (ZTP, ZTP/P)? 😀

„Baroni“ mají slevu na veřejnou dopravu 50% (ve vlaku jenom v 3. třídě – se nesmí rozmazlovat! 😎), mají různé slevy na vstup do památek, „vévodové“ s průkazkou ZTP/P mohou vzít s sebou i přítele / přítelkyni / nepřítele / tetu / soudruha tajemníka na vejlet jako doprovod, a ten doprovod je přepravován zdarma.

Zachovali byste jim tyto výhody? Nebo byste jim přidali? Nebo ubrali? Nebo všecko zrušili? Pokud by to bylo na vás?

Já bych jim přidal. Bez legrace! V ODISu maj přepravu úplně zadarmo – ideální stav. Přidal bych jim zadarmo vstup do ZOO, na různý koncerty (VIP průkazku nemají jenom pacienti s hlavou, ale např. i bezruký Frantík, nebo beznohá Mařena, a ta si po ZOO, chuděra, moc nepochodí, že? 😅), protože, jednak, oni to nemají lehký, a ta jejich Familie už vůbec ne! 😅

Na obrázku je příklad „baronský“ průkazky občanky Kláry Specimen, narozené 1. ledna 1975 😂; zdroj je tady: https://www.po­hyblivost.cz/co-je-to-karta-prukaz-tp-ztp-a-ztpp.php

Nejlepší odpověď
Dochy

🤪

Ty průkazky zpravidla dostávaj lidi, který maj opravdu nějakej problém. Tak proč jim ten život alespoň trochu neulehčit?
Máme ZTP/P pro kluka, Do školy jezdí za 25% (ostatní děti jezdí za 50) a dojíždět musí, protože lokální škola nebyla schopna mu poskytnout výuku. Občas narazím někde na nějakou slevu na vstupném a jo, potěší to, ale že bych se bez toho neobešel to ne… Ale jak jsem psal nedávno: Např sleva 50 a 90% na půldenní lyžařskou permanentku (testnuto 2×) s ohledem na to co jsme vzhledem k daným problémům mohli najezdit (1× a 2× průjezd dětským pásem a 2× a 4× jízda 500m vlekem, když se mi podařilo s klukem domluvit, že si na párek v rohlíku dojde sám) byla ještě docela slabá s ohledem na „zkonzumovaný“ prožitek 😉 Ale co, každý alespoň trochu úspěšný pokus jej někam vytáhnout se počítá.
Bohužel s ním musím jezdit i tam, kam 95% jeho vrstevníků trefí samo – vč. různých kroužků apod. Takže aby on šel na 90 min kroužek já ztratím cca 2,5 hodiny, protože ho tam musím dostat, počkat na něj a dovézt zpět. Vážně myslíš, že by se ty slevy měli rušit? Popravdě mně by to zas tak nepoškodilo, ty slevy jsou víceméně jen „drobné“ s ohledem na různé další náklady a to jsme na tom relativně dobře, když neřešíme téměř žádné pohybové ani smyslové postižení…

Brát ZTP/P například vozíčkáři, který se sám nikam nedostane… To se zas vrátíme do doby, kdy jediná vhodná aktivita pro postiženého bylo buď číst knížku, nebo se nechat vyvést do ústavní zahrady?

Další odpovědi
Rokio

Zachoval bych status quo.

Jinak nevlastním ZTP/P, ani ZTP kartu, ale mám pouze TP kartu. Na vlak nemám žádnou slevu a ani ho nepoužívám. Cestuji výhradně autobusem.

Filip84

Dochy: Však proto jsem to tu dal, a i když je to pojato humornou formou, míním to smrtelně vážně: opravdu to není žádný „med“, není to jednoduché. 😀

Dochy

Dík 😉

Filip84

Rokio: Sakra, já zapomněl do tý otázky napsat, že Ty nemáš ZTP, jenom TP! 🤦‍♀️ To je tak důležitá informace, Herr Švec, jak bez toho tady budeme žít!? 😅

No, hlavně, žes to doplnil! 😎