Miroslavst

Za jak dlouho doletí signál?

Narazil jsem na jednu otázku, za jak dlouho dorazí světlo ze Země ke středu naší galaxie.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/za-jak-dlouho-doleti-svetelny-signal-ze-zeme-ke-ke-stredu-nasi-galaxie
Chápu-li dobře pojem vzálenosti, nedokážu pochopit, jak může někdo vědět kde je ten střed?
A to neberu v úvahu tvrzení u otázky kde je konec vesmíru. Pokud se vesmír rozpíná, rozpíná se i galaxie a kde je její střed?

Nejlepší odpověď
dudu

Země je od středu galaxie vzdálena asi 25000 světelných let, průměr celého disku je asi 28000 světelných let. Vzálenost od Slunce k matičce Zemi světlo ulétne při rychlosti 300000 km/sec., zhruba za 8 minut. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo urazí za rok., větší vzdálenosti jsou udávány v parsecích, což je 3,26 světelného roku nebo pak v kiloparsecích.

Další odpovědi
mojitek

Ve stredu galaxií,alespon tech vetsich je cerna dira.Ta svetlo pohlcuje,no ona pohlcuje vlastne vse.Ale za jak dlouho by tam svetlo doletelo nevim.Dalo by se to spocitat,ale uz ani nevidim na klavesnici 😉

Zdendo

Stred galaxie vieme kde je! Len nemožno určiť, kde je stred vesmíru! To sú dve rozdielne veci. A ešte by som mal jednu otázku. Nemá náhodou naša galaxia priemer približne 100000 svetel­ných rokov?